PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Kėshilla Teknologjike ketu..!

Go down 
AuthorMessage
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:21 pm



  • Riinstalimi i sistemit operativ ėshtė njė punė e mundimshme dhe qė merr kohė, sepse pėrveē qė duhet tė instaloni tė gjitha programet, ėshtė edhe ajo pjesa e mėrzitshme e instalimit tė driver-ave. Megjithatė, nėse planifikoni tė gjitha mirė, mund tė kurseni shumė kohė.
  • Ky tekst u dedikohet pėrdoruesve tė sistemeve mė tė vjetra operative (Windows XP e 2000), prandaj njihuni me asistentin tuaj gjatė riinstalimeve, programin DriverGrabber.
  • Edhe pse DriverGrabber qė njė kohė tė gjatė nė versionin eksperimental (e ndoshta edhe kurrė nuk do tė dal nė versionin e vet pėrfundimtar), e dallon e dhėna qė mund tė tėrheq driver-at nga pajisjet e instaluara harduerike dhe t’i ruaj ata nė direktori (folder) prej ku edhe vetvetiu starton.
  • Nuk keni nevojė ta instaloni, derisa vet veprimi nuk ofron absolutisht kurrfarė mundėsive tė konfigurimit.
  • Mė saktėsisht, pas nisjes sė aplikacionit ēdo gjė ėshtė e automatizuar, prandaj nė fund tė punės programi vetvetiu ndalet dhe nė hartėn nė tė cilėn gjendeni do tė ju pret njė direktori e re me emrin Drivers, nė tė cilėn gjenden tė nxjerrė tė gjithė driver-at nga kompjuteri.



  • Qė tė keni sė paku ndonjė mbikėqyrje pėr kompletimin e punės, mund tė shikoni nė dosjen DriverGrabber.txt ku edhe gjendet raporti pėr krejt atė ēfarė ėshtė bėrė.
  • DriverGrabber punon me procesorėt x86 i x64, kėshtu qė mund tė ruaj driver-at nė sistemet operative 32 e 64. Tė pėrsėrisim se programi ėshtė jashtėzakonisht i thjeshtė pėr pėrdorim dhe pėrveē kėrkesės sė shtuar nė procesor nuk do tė hetoni asnjė shenjė tjetėr tė punės sė programit. Si rezultat pėrfundimtar do tė gjeni njė grup direktorish pėr secilin driver, e nė to do tė gjenden dosje tė ndryshme .dll e .sys.

Karakteristikat

Programi: DriverGrabber

Ēmimi: Falas

Madhėsia: 1 MB

_________________


Last edited by Ghetto Gold on Fri Mar 06, 2009 12:29 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:21 pm

Kėshilla pėr shfletim mė tė rehatshėm me Chrome



Shfletuesi i vockėl dhe pa pagesė nga kompania Google, fsheh shumė gjėra praktike tė cilat nuk mund tė vėrehen qartazi. Nėse keni qenė tė guximshėm dhe keni filluar ta pėrdorni, ua sjellim disa kėshilla qė prej tij tė mund tė nxirrni mė tė mirėn.

Shfletuesi Chrome nga Google ka zgjuar shumė interesim qėkur ėshtė paraqitur, prandaj ėshtė rendi qė tė pėrshkruajmė disa nga opsionet e tij qė nuk mund tė vėrehen edhe aq lehtė.

1. Me klik tė djathtė nė tastin pėr tė kthyer nė faqen e pėrparme, apo nė tastin pėr tė kaluar nė atė tė radhės, mund tė gjeni listėn e faqeve tė cilat Chrome tanimė i ka hapur.

2. Tab-i i mbyllur gabimisht mund tė hapet sėrish saktėsisht nė faqen nė tė cilėn ajo ka qenė e hapur. Mjafton tė shtypni tastet Ctrl + Shift + T.

3. Me shėnimin e shenjės '?' nė dritaren pėr futjen e adresave tė uebit hapet makina e paradefinuar e kėrkimit, pas '?' nevojitet vetėm tė shkruani fjalėn tė cilėn doni ta kėrkoni.

4. Shndėrrimi i njėsive nga sistemi amerikan apo britanik nė ato metrike bėhet me shėnimin e thjeshtė tė atyre qė dėshironi tė llogarisni nė dritaren pėr futjen e adresave, p.sh.: '5 inches to cm' dhe Google do tė bėj konvertimin dhe do tu shfaqė rezultatin e duhur.

5. Hapėsirat pėr komente nė shumicėn e faqeve tė internetit nuk janė tė mėdha, pėrderisa shkrimi i ndonjė komenti pak mė tė gjatė fsheh fillimin e tekstit. Chrome ofron mundėsinė e rritjes sė kornizės pėr tekst me tėrheqjen e miut nė fund tė kėndit tė djathtė tė kornizės.

6. Kur dėshironi qė njė tab hapni nė dritare tė re, nuk keni nevojė qė faqen ta rihapni, mjafton qė me metodėn drag and drop tė nxirrni tab-in nga vargu i tjerave dhe ai do tė jetė nė dritare tė.

7. Edhe dosjen e tė dhėnave tė shkarkura nga interneti ėshtė e mundur ta vendosni kudo nė kompjuterin tuaj po ashtu me metodėn drag and drop.

8. Shtimi i makinave shtesė tė kėrkimit nė Chrome ėshtė jashtėzakonisht i thjeshtė. Mjafton qė njė herė tė bėni kėrkim nė makinėn tuaj tė preferuar tė kėrkimit dhe, nė kur tė iu nevojitet po ajo makinė e kėrkimit, filloni tė shkruani URL-nė e saj, e mė pas do tė paraqitet porosia e cila ju udhėzon tė shtypni tab-in pėr tė pėrdorur ato makina kėrkimi. Nė hapėsirėn pėr futjen e adresės sė uebit do tė ketė hapėsirė pėr kėrkim me makinėn e preferuar tė kėrkimit.

www.google.com

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:21 pm

Mbroni fėmijėt tuaj nga grabitqarėt e internetit
Pėr prindėrit, interneti mund tė jetė si ecja nėpėr njė fushė tė minuar
Pėrderisa interneti ua mundėson fėmijėve lirinė pėr tė krijuar shoqėri, tė luajnė lojėra dhe zgjedhin detyra shtėpie duke shtypur njė buton tė vetėm, ai mund tė sjellė edhe rrezik potencial nga grabitqarėt online qė tė realizojnė pazaret e tyre tė fėlliqura karshi fėmijėve tuaj.

Fėmija juaj mund tė rrezikohet fizikisht, nga ai apo ajo, me tė cilin ka kontaktuar online dhe mė vonė takohet me tė “live”.

Shumica e prindėrve mendojnė “kjo kurrė nuk mund t’i ndodhė fėmijės tim”, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė pasi qė, nė botėn nė tė cilėn jetojmė, viktimizohen sot shumė djem dhe vajza nga kėta grabitqarė.

Prindėrit duhet tė ndėrmarrin masa parandaluese. Edhe pse nuk ka zgjidhje tė lehta, disa masa mund ta zvogėlojnė dukshėm rrezikun qė fėmija juaj tė bėhet viktimė.

Gjėja mė e menēur dhe mė e madhe ėshtė qė tė fillohet sa mė herėt. Fėmijėt sot, ēdo ditė e nė moshė mė tė re, po futen online. Sa mė tė rinj qė janė dhe sa mė herėt qė ju tė filloni me masa parandaluese, ėshtė mė mirė, duke folur pėr kėto gjėra me ta, nė mėnyrė qė kjo tė ingranohet me rritjen e tyre.

Gjėja e parė qė duhet bėrė ėshtė qė, vetė prindėrit, tė mėsohen mė shumė me punėn e kompjuterit dhe ta analizojnė uebin. Le tė marrim si shembull porositė e ēastit - mesengjerat. Prindėrit duhet tė mėsojnė zhargonet: MEKA qėndron pėr "mamin e kam afėr" edhe HTTP qėndron pėr "hajde tė takohemi pėrnime”.

Dhe mos ia lejoni fėmijės qė tė ketė kompjuter nė dhomėn e fjetjes. Sipas matematikės sė ekspertėve tė internetit, kjo ėshtė njėlloj si t’ia jepni fėmijėn tuaj njė tė huaji dhe ju tė largoheni nga aty.

Pėrkundrazi, kompjuteri duhet tė jetė nė atė pjesė tė shtėpisė ku frekuentohet mė sė shumti, si dhoma e ndejės apo edhe kuzhina. Monitoroni se ēfarė ėshtė duke shikuar fėmija juaj nė internet, sa herė kaloni pranė tij.

Kamerat e uebit, tė cilat janė tė pranishme nė shumė shtėpi tona, vlerėsohen nga ekspertėt si pajisjet mė tė shpeshta tė cilat, grabitqarėt online, i pėrdorin pėr ta nxitur gjininė e kundėrt pėr aktivitet seksual.

Gjėja tjetėr e radhės qė duhet bėrė ėshtė qė tė caktoni disa rregulla pėr pėrdorimin e internetit. Shkruani kėto rregulla dhe vendosni njė kopje tė saj afėr internetit qė fėmija juaj tė mund t’i referohet, pėrderisa shėtit nėpėr rrjetin e internetit.

Kontrollet e prindėrve
Mė shumė se gjysma e familjeve amerikane, tė cilat kanė tinejxherė nė shtėpi, pėrdorin filtra tė caktuar tė cilėt ndalojnė qasjen nė pėrmbajtjet, potencialisht tė dėmshme pėr fėmijė. Prindėrit duhet tė mėsojnė ēfarė janė, ēfarė mund tė bėjnė e ēfarė jo dhe si funksionojnė ato.

Ato janė shumė efektive nė limitimin e kohės sė shpenzuar online, faqet tė cilėt fėmijėt nuk mund tė vizitojnė dhe ēfarė lloj komunikimi mund tė bėjnė, edhe pse ato ka gjasė qė tė filtrojnė/bllokojnė edhe faqet qė mund tė kėrkojnė pėr detyra tė shkollės.

Prindėrit, gjithashtu, mund tė pėrdorin softuer mbikėqyrės pėr tė pėrcjellė ēdo goditje tė fėmijėve tė tyre nė tastierė. Megjithatė, sugjerohet qė ju tė flisni me fėmijėt tuaj para se ta instaloni kėtė lloj softueri.

Duhet tė siguroheni qė ata ta kuptojnė qė ka njė shkak pse janė duke u mbikėqyrur dhe se kėtė gjė jeni duke e bėrė pėr t’i mbrojtur ata nga ndonjė gjė e keqe qė mund t’u ndodh.

Krijoni njė marrėdhėnie tė besueshme me fėmijėn tuaj kėshtu qė, nė rast tė ndonjė problemi qė mund ta ketė online, ai ta ndiejė veten tė lirė t’ju drejtohet juve pėr ndihmė. Mos u nervozoni me atė ēfarė do t’ju tregojė apo shfaq, sepse mund tė mos vije fare herėn tjetėr kur tė has nė ndonjė gjė tė diskutueshme.

Rrjetet shoqėrore

A e keni kėrkuar ndonjėherė nė “Google” emrin e fėmijės suaj?

Ky ėshtė njė indikator i mirė pėr tė marrė vesh, si pėr prindėrit edhe fėmijėn, se ēfarė informatash personale mund tė ketė nė internet.

Nėse fėmija juaj ėshtė pjesė e njė rrjete shoqėrore, siē ėshtė p.sh MySpace, sugjerohet qė profili i tij/saj tė jetė i regjistruar si "private". Flisni, mėsoni ata pėr mėnyrat mė tė mira tė pėrdorimit tė teknologjisė dhe si tė pėrdorin atė, sa mė pak, pėr ēėshtje personale.

Lexoni rregulloret e intimitetit nė secilėn faqe nė tė cilėn hulumton fėmija juaj.

Nėse fėmija juaj ėshtė futur nė ujėrat e lojėrave online, tė cilat sot janė tė panumėrta edhe nė gjuhėn tonė, shikoni saktėsisht ēfarė ndodhė nė kėto lojėra dhe, nėse diēka ndodhė, do ta mund tė kuptoni kontekstin dhe prej ku ka ardhur.
Mbikėqyrni ēdo lloj aktiviteti qė mund t’i vendos ata nė kontakt me dikė qė e njihni apo nuk e njihni.

Kėto janė disa udhėzime, por jo tė vetmet qė do t’i gjeni nė telegrafi.com me tė cilat, fėmijėt tuaj do tė kėnaqen me internetin dhe tė gjitha tė mirat qė ai mund t’ua ofrojė, pa e pėsuar nga anėt e kėqija tė kėsaj shpikjeje teknologjike.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:21 pm

Kėshilla pėr fotografėt fillestarė
Dėshironi tė futeni nė botėn e fotografisė, por nuk jeni tė sigurt si tė filloni? Pėrmbajuni disa kėshillave tė thjeshta dhe shpejt do tė pėrparoni.
1. Mos i blini menjėherė pajisjet mė tė shtrenjta

Ėshtė e mundur qė tė bėhen edhe fotografitė e mira me pajisje tė lira, e derisa e praktikoni do tė shihni se pėr ēfarė aparati keni nevojė. Pėrvoja mė e mirė ėshtė ajo personale.

2. Blini trekėmbėsh pėr fotoaparat

Me pėrdorimin e trekėmbėshit fotografitė do tė janė dukshėm mė tė pastra, posaēėrisht kur fotografohet nė kushte me mė pak dritė. Trekėmbėshi mundėson edhe disa efekte shumė interesante me ekspozimin e zgjatur, e ēmimi i njė trekėmbėshi solid pėr njė fotoaparat digjital nuk ėshtė edhe aq i madh.

3. Gjithmonė bartni aparatin me vete


Edhe mos ngurroni qė ta pėrdorni. Shanset pėr tė bėrė fotografi tė mira janė kudo rreth nesh dhe ato duhet tė shfrytėzohen.

4. Kėnaquni nė procesin e mėsimit

Shfletoni faqet e internetit si ajo e Flickr ku vendosen fotografi tė ndryshme, kyēuni nė komentimin e fotografive, pyetni se si janė fotografuar dhe nė fund paraqitni edhe fotografitė tuaja nė ndonjė galeri online (qoftė edhe nė telegrafi.com) dhe lexoni komentet e kėshillat pėr ato fotografi.

5. Provoni mėnyrat e ndryshme tė funksionimit nė fotoaparat

Edhe pse fotoaparati juaj i parė pothuajse sigurt do tė jetė njė digjital kompakt, mos ngurroni tė provoni fotografimin nė mėnyrė tė ndryshme. Sigurisht qė fotoaparat mund tė bėj shumė mė shumė sesa qė ju e prisni, e ju do tė mėsoni diēka.

6. Fotografoni ēdo ditė

Praktikoni qė tė fotografoni pėr ēdo ditė, por jo fotografi kot, por tentoni tė gjeni njė motiv qė ia vlen tė fotografohet. Mbani mend apo shėnoni motivet qė ju i vėreni edhe kur nuk e keni fotoaparatin me veti e mė pas kthehuni dhe fotografoni ato.

Shumė galeri online ka detyra tė javės pėr fotografim, provoni veten nė to.

7. Mos keni frikė tė eksperimentoni

Mė sė pari mėsoni rregullat e kompozimit dhe ēfarė duhet tė evitoni, e me kohėn do tė mėsoheni qė t’i mos i shkelni – edhe vet do tė shihni se ēfarė do tė ndodhė. Shpesh herė eksperimentimi jep rezultate tė shkėlqyera.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:22 pm

Mbroni tė dhėnat nė laptopin tuaj
Laptopėt janė praktik, mirėpo tė dhėnat brenda tyre janė tė ekspozuara ndaj disa rreziqeve shtesė, qė ėshtė veēanėrisht shqetėsim nėse jeni shfrytėzues afarist i cili merret me tė dhėna tė ndjeshme. Disa nga kėshillat e mėposhtme do tė duhej tė zvogėlonin dėmin nė rast se ndodhė mė e keqja.
Tė dhėnat nė laptopė, shumė shpesh, vlejnė mė shumė se vet ai kompjuter, e edhe nėse nuk kanė ndonjė vlerė tė madhe materiale, nė rast tė vjedhjes, shumica e tė dhėnave personale tė cilat gjenden nė kompjuter - po ra nė duar tė personave tė gabuar, mund t’i shkaktojė kokėēarje tė mėdha pronarit - andaj situatat e tilla mė mirė ėshtė tė parandalohen.

1. Asnjėherė, ama bash asnjėherė mos i leni fjalėkalimet (passwordat) nė shtėpizė tė laptopit apo nė ēantėn e kompjuterit. Provoni t’i mbani mend, por nėse mbajtja nė mend nuk u shkon pėr dore, atėherė ruani ato nė ndonjė pajisje tjetėr qė e keni gjithmonė afėr vetes – si p.sh. celular. Gjithashtu do tė ishte e menēur tė shkruhet fjalėkalimi nė atė mėnyrė qė tė mos jetė e qartė se pėr ēfarė bėhet fjalė.

2. Vjedhja e laptopėve nė rastet mė tė shpeshta ndodhė kur dikujt i jepet rasti ta bėj atė. Po e latė laptopin pa mbikėqyrje nė njė vend ku ka shumė njerėz, sigurisht qė dikush do ta vjedhė vetėm pėr faktin pse mundet. Kur ta leni laptopin nė automjet, gjithmonė vendosni nė bagazh ku nuk shihet nga kalimtarėt, nė dhomė tė hotelit asnjėherė mos e lini nė tavolinė, por vendoseni nė ēantėn e vet dhe largojeni nga vendi ku bie nė sy. Mė sė miri do tė ishte ta vendosni nė ndonjė sef, andaj para se ta rezervoni dhomėn pyetni nėse ajo ka nė dispozicion njė sef. Shumica e hoteleve kanė, nėse asgjė tjetėr, njė pėrqindje tė dhomave me sef.

Njė metodė e shkėlqyer kundėr vjedhjes sė laptopėve ėshtė brava (bllokuesi) Kensington. Laptopėt modern kanė njė vrimė nė shtėpizė ku mund tė fusni bravėn me tel apo me zinxhir i cili mė pas ngjitet pėr diēka tė fortė dhe qė ėshtė fikse (radiator, tavolinė e rėndė, krevat). Bravat Kensington posedojnė shifrėn apo drynin me ēelės, e emrin e kanė marrė sipas kompanisė e cila fillimisht ka filluar t’i shfrytėzojė ato. Me kohė sistemi i tyre ėshtė bėrė standard i miratuar nga pothuajse tė gjithė prodhuesit e laptopėve.

3. Tė dhėnat posaēėrisht tė ndjeshme nė laptopė gjithsesi mbroni me enkriptim shtesė. Sistemi Windows pėrmbajnė nė vete EFS (Encrypted File System), e mund tė pėrdoren edhe zgjidhje nga prodhuesit tjerė, siē ėshtė Drivecrypt i kompanisė me renome botėrore Securstar. Tė dhėnat e mbrojtur nė kėtė mėnyrė pothuajse ėshtė e pamundur tė lexohen, e shanset qė kėtė tė arrijė ndonjė hajn i rėndomtė janė barazi me zero.

4. Mbroni sistemin tuaj me fjalėkalime. Ēdo laptop mund tė sigurohet me fjalėkalimin nė BIOS qysh nė nisjen e kompjuterit, fjalėkalimi shtesė mund tė kyēet para fillimit tė punės sė Windows. Keni kujdes qė fjalėkalimi tė mos jetė i thjeshtė dhe shfrytėzoni shkronja tė mėdha e tė vogla si dhe numra nė njė fjalė. E nė rast qė laptopi ka transmetues identifikimi nėpėrmes gishtit, gjithsesi pėrdoreni.

5. Nėse ndodhė me e keqja dhe ua vjedhin laptopin, do tė kishte shumė vlerė po ta gjenit prapė. Ekzistojnė kompani tė cilat mundėsojnė pėrcjelljen e laptopėve nė bazė tė softuerit tė instaluar. Fatkeqėsisht, ai softuer mund tė bėj punė vetėm kur laptopi juaj i vjedhur tė kyēet nė internet, por edhe kjo ėshtė mė mirė se hiē

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:22 pm

Rritni mundėsitė e Internet Explorer 7
Shtojca pa pagesė e shfletuesit tė Microsoftit, IE7, dukshėm ia rrit mundėsitė, e disa thonė qė e barazon me ato qė i ka shfletuesi konkurrent, Firefox.
IE7 Pro ėshtė njė shtojcė pa pagesė, derisa lidhjen deri tek faqja pėrkatėse mund ta merrni nė fund tė kėtij teksti. Pas instalimit, IE7 duket krejtėsisht njėjtė si mė herėt, por njė linjėn e statusit i shtohet edhe njė ikonė me anė tė sė cilės thirren opsionet e shtojcės IE Pro. Opsionet e shtuara do tė janė shumė tė njohura pėr shfrytėzuesit e Firefoxit sepse bėhet fjalė pėr shumė nga ato opsione qė Firefoxi i pėrmban nė vete, por edhe opsionet tė cilat nuk mund tė merren me instalimin e shtojcave tė Firefoxit.

Njėra nga mundėsitė mė tė rėndėsishme qė merren me instalimin e kėtij programi pa pagesė, janė mundėsitė e menaxhimit mė tė mirė tė tab-ave dhe shtojcat pėr bllokimit tė reklamave dhe flash-ave tė animuar nė faqet e hapura.

Janė interesante edhe udhėzimet pėr shfrytėzues (User scripts) tė cilat mund tė kyēen pėr tė rritur funksionalitetin. Disa prej mundėsive tė fituara nga kėto udhėzime janė “marrja” nga YouTube apo video shėrbimeve tjera, apo dhe ndryshimi i pamjeve tė disa nga faqeve mė tė popullarizuara nė internet.

Kyēja dhe shkyēja e mundėsive tė reja tė cilat IE7Pro i jep shfletuesit tė ri tė Microsoftit ėshtė jashtėzakonisht e thjeshtė, derisa informatat mė tė detajuara pėr ēdo mundėsi mund tė gjenden nė wiki faqen e programuesve, tė cilėt qėndrojnė pas kėtyre tė dhėnave. Pėrfundimi ynė ėshtė qė njė herė kur tė provoni kėtė shtojcė - mė nuk do tė mund tė punoni pa tė

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:22 pm

Zoomi digjital vs. optik
Kur tė blini fotoaparat apo videokamerė, dėshironi qė tė keni zoom sa mė tė madh, mirėpo ju hutojnė karakteristikat siē janė zoomi digjital dhe ai optik.
Pas numrit tė madh tė emėrtimeve teknike, fshihen zgjidhje tė thjeshta. Tė pėrmendim, zoomi optik dhe digjital bėjnė pothuajse tė njėjtėn gjė, e ajo ėshtė - na e rrisin dhe na ofrojnė objektin, qė dėshirojmė tė fotografojmė apo tė incizojmė.

Tek zoomi optik, lenta ėshtė ajo qė projekton fotografinė nė fotoaparat, andaj fitoni fotografi “reale”. Derisa tek zoomi digjital kompjuteri rrit njė pjesė tė fotografisė dhe krijon njė tė re – domethėnė nė mėnyrė softuerike i shpikė pikselat qė nuk ekzistojnė nė vendet ku mungojnė. Fotografitė e tilla nė masė tė madhe nuk janė tė qarta dhe janė me kualitet mė tė dobėt sesa ato qė bėhen me zoom optik.

Tė gjitha kamerat e sotme kanė zoom digjital, disa me numra si 100, 200, e madje edhe 300. Kjo nuk do tė thotė qė tė tjerat nuk ia vlejnė, ato janė karakteristika, e nė tė njėjtėn kohė edhe numra tė mėdhenj shkaku i reklamimit.

Nėse dėshironi tė pėrdorni zoomin digjital, deri nė njė masė tė caktuar ai funksionon. Nėse pėrdoret sė tepėrmi, rezultatet janė dėshpėruese dhe nė fund nuk do tė keni fotografi apo video-incizim qė ia vlen. Ēdo rritje tė fotografisė mund tė bėni mė vonė nė programet grafike, ku sigurisht do tė gjeni rezultate mė tė mira

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:22 pm

Pėrmirėsoni mbulimin e rrjetės tuaj pa tela – wireless
Secili qė ka punuar me rrjetė pa tela (wireless) e di shumė mirė se, muhabetet pėr 100 metra e mė shumė tė radiusit tė mbulimit, nuk janė gjithmonė tė sakta. Nganjėherė mjafton edhe njė mur i trashė, qė tė prish tėrė sinjalin. Ju ofrojmė disa kėshilla, se si tė mbuloni mė mirė banesėn apo shtėpinė, me sinjal tė rrjetės pa tela.
Shumė shtėpi sot kanė mė shumė se njė kompjuterė, andaj nevoja pėr rrjetėzim ėshtė ēdo ditė e mė e madhe, ndėrsa mėnyra mė praktike ėshtė rrjetėzimin nėpėrmes rrjetės pa tela. Fatkeqėsisht, radio-valėt me anė tė tė cilave udhėtojnė tė dhėnat, dinė tė jenė tinėzare, andaj sinjali ndoshta nuk do tė jetė i mjaftueshėm sa duhet nė tė gjitha pjesėt e banesės apo shtėpisė.

1. Nėse keni banesė apo shtėpi me dy etazhe, routerin pa tela apo access pointin vendoseni nė katin e sipėrm. Nėse keni vetėm njė kat, atėherė provoni qė pajisjen ta vendosni nė ndonjė pikė mė tė lartė, pėr shembull mbi vitrinė.

2. Kini vėmendjen te pengesat, qė mund tė jenė nė mes tė routerit dhe kompjuterit. Konstruksionet metalike, akuariumet, muret e trasha dhe pasqyrat, ndikojnė dukshėm nė kualitetin e sinjalit.

3. Provoni tė vendosni komponentėt e rrjetės pa tela, sa mė larg qė mundeni nga pajisjet qė mund tė nxisin pengesa/interferenca, siē janė telefonat pa tel, poēet halogene apo furrat me mikrovalė.

4. Ndėrroni kanalin tė cilin punon rrjeta juaj. Pothuajse nė tė gjitha pajisjet ėshtė kanali 6, kryesisht shumica e shfrytėzuesve nuk e ndėrron atė, andaj ekziston mundėsia qė dy pajisjet e afėrta t’i pengojnė njėra-tjetrės. Ky problemi mė sė shpeshti theksohet nė ndėrtesa publike, ku mund tė gjenden numėr mė i madh i rrjetave pa tela.

5. Nėse asgjė tjetėr nuk ndihmon, e pengesat nė mes tė routerit dhe kompjuterit janė gjėra tė patejkalueshme, mund tė kėrkoni antena diē mė tė forta. Duhet tė kontrolloni nėse routeri juaj ka, apo nuk ka mundėsi, tė largimit tė antenės ekzistuese. Pos kėsaj, blerja e antenės sė re kushton. Njė alternativė tjetėr, e cila nuk do t’u kushtojė shumė, ėshtė njė antenė qė ju do tė punoni nė formė parabole nga kartoni dhe folies nga alumini


_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:23 pm

Pa bateri jeni tė pafuqishėm
Duke marrė parasysh qė fotoaparatet digjitale janė tė varur nga bateritė, vlen tė mėsohen disa gjėra pėr pėrdorimin e baterive tek pajisjet pėr fotografim. Nė vijim i keni disa kėshilla se si tė punojė fotoaparati juaj mė mirė.
Bateritė Alkaline

Bateritė Alkaline dhe Mignon do tė duhej t’i nxirrni nga fotoaparati, dhe nga tė gjitha pajisjet elektrike tė cilat pėrdorin bateri, nėse nuk i pėrdorini pėr njė kohė tė gjatė. Kėtu nuk mendojmė pėr dy muaj, por dy javė. Nėse nuk i nxirrni, bateritė mund tė rrjedhin, dhe lėndėt kimike nga bateritė mund tė shkatėrrojnė elektronikėn e pajisjes.

NiCd dhe NiMh

Edhe pse tek bateritė alkaline rekomandohet qė t’i nxirrni nga fotoaparati, bateritė NiCd (Nickel-Cadmium) dhe NiMh (nickel metal hydride battery) nuk ka nevojė tė nxirren nga fotoaparati, sepse ato nuk rrjedhin, mirėpo mbushni ato nėse nuk i keni pėrdorė pėr kohė tė gjatė.

Mos i pėrzieni

Asnjėherė mos i pėrzieni bateritė alkaline me ato mbushėse, sepse tensionet e ndryshme mund tė dėmtojnė elektronikėn e aparatit. Bateritė alkaline kanė 1.5V, derisa ato qė mbushen 1.2V.

Bateritė mbushėse

Gjatė pėrdorimit tė parė tė baterive, rekomandohet qė ato tė zbrazen tėrėsisht, dhe tė mbushen mė pas pa ndėrprerje nga 10 deri nė 12 orė. Arsyeja pėr kėtė ėshtė kapaciteti i baterisė qė duhet tė shfrytėzohet maksimalisht.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:23 pm

Rregulloni fotografitė nė internet
Pėr pėrpunimin e fotografive nuk ėshtė e domosdoshme tė keni tė instaluar Photoshop. Shėrbimet online pėr kėtė qėllim janė avancuar aq shumė sa qė ofrojnė edhe pėrpunimin e fotografive – dhe atė nė tė shumtėn e rasteve pa pagesė. Ja disa programe qė mund t’ju lehtėsojnė pėrpunimin e fotografive.
Snipshot

Snipshot ėshtė shumė i thjeshtė pėr pėrdorim, lexon shpejt fotografitė, ndėrsa pėr pėrpunim online mjafton njė lidhje e kėnaqshme interneti. Pėrpunon fotografitė deri nė 10 megabajt, e veēanėrisht ėshtė i dobishėm opsioni undo, i cili ka numėr tė pakufizuar tė hapave prapa. Megjithatė, Snipshot ėshtė program i cili mundėson vetėm pėrpunimin e fotografive. Mė sė shumti i mungon opsioni pėr shkurtim dhe ndryshim tė madhėsisė sė fotografisė, qė thuajse pėrdoren mė tė shumti.

http://snipshot.com/

Pixenate

Ky ėshtė njė program jashtėzakonisht i lehtė pėr t’u pėrdorur. Gjatė pėrpunimit tė fotografive pak mė tė mėdha duhet tė pritet qė programi tė bėj punėn e vet dhe nė pėrgjithėsi gjatė punės me tė duhet tė kihet pakėz durim. Ekziston edhe njė nėn-rubrikė e plotė e pajisjeve tė cilat janė pėrcaktuar si zbavitėse, por nė parim janė shumė tė dobishme pėr pėrpunimin e fotografive. Njė prej lėshimeve ėshtė mungesa e opsionit pėr theksim tė fotografisė.

http://pixenate.com/

Splashup

Ky editor pos dukjes ka edhe opsione ambicioze pėr pėrpunimin e fotografive. Do tė gjeni mbėshtetje pėr filtrat, shtresat, pajisje tė shumta, e shumė praktik ėshtė bashkėpunimi me shėrbimet e fotove Picasa e Flickr, si dhe me shėrbimin ēdo ditė e mė tė popullarizuar Facebook. As Splashup nuk ėshtė pa tė meta, ndėrsa njė prej mė tė mėdhave qė ka, ėshtė shpejtėsia. Nėse pėrpunoni njė fotografi pak mė tė madhe, pėrgatituni pėr pritje dhe jostabilitet, bukur shpesh ndodhė qė thjesht tė ndalon tė reagojė nė klikime.

www.splashup.com

Preloadr

Shėrbimi pėr pėrpunimin e fotografive qė ofron Preloadr ėshtė i lidhur ngushtė me shėrbimin e Yahoo-sė, Flickr. Qė ta fusni nė funksion Preloadr, duhet tė keni llogari tė hapur nė Flickr, gjė qė, pėr ata tė cilėt nuk janė shfrytėzues tė kėtij shėrbimi pėr foto, do tė jetė irrituese. Nė anėn tjetėr, Flickr ka numėr tė madh tė shfrytėzuesve tė cilėt janė potencial pėr pėrdorimin e kėtij programi pėr pėrpunimin e fotografive. Ergonomia nė tėrėsi ėshtė marrė nga Flickr, ndėrsa programi ofron shumė opsione tė avancuara tė si shtresat dhe histogrami.

Ai ka edhe njė sistem tė tėrė filtrash siē janė ata pėr theksim, turbullim apo shndėrrim nė ngjyra bardh e zi

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:23 pm

Si tė fotografohet me celular?
Celularėt e sotėm nė mase tė madhe posedojnė fotoaparate solide digjitale dhe me pak mund fotografitė e bėra me ta mund tė janė shumė tė pėrdorshme, nėse do t’i keni parasysh kėto kėshilla.
Me kėto kėshilla tė cilat do t’i merrni fotografitė qė do tė bėni me celularin tuaj do tė janė shumė mė tė mira, mirėpo megjithatė mos prisni kualitetin e njėjtė sikur tė jeni duke fotografuar me fotoaparat tė vėrtetė.

Ndriēoni mirė objektin

Drita e mjaftueshme ėshtė ēelės pėr fotografi tė mirė, e askund tjetėr kjo nuk ėshtė e theksuar sa te telefonat celularė dhe fotoaparatet e tyre. Sasia e madhe e ndriēimit do tė kontribuojė nė pastėrtinė dhe kualitetin e fotografisė. Nėse fotografoni nė ambiente tė mbyllura, gjithsesi ndizni tė gjitha dritat e mundshme, por atėherė keni kujdes me white balance, pėr tė cilin do tė flasim pakėz mė vonė.

Afrojuni objektit

Telefonat celularė kryesisht kanė objektiv me kėnd tė gjerė pa mundėsi tė zoom-it, andaj afrohuni tek objekti i fotografimit pėr tė bėrėė njė fotografi tė mirė. Rezolucioni i vogėl i fotografisė nuk do t’u mundėsojė pėrmirėsimin e kėtij lėshimi, andaj mos u bėni dembelė dhe afrohuni disa hapa mė shumė.

Fiksoni celularin

Fotografimi kėrkon dorė tė qetė pėr tė evituar fotografitė e turbullta. Prandaj do tė ishte mirė tė mbėshtetni dorėn apo celularin nė ndonjė objekt tė fortė siē ėshtė tavolina, muri apo ēfarėdo qė gjeni nė afėrsi. Keni parasysh se fotoaparatet nė telefonat celularė kanė vonesė bukur tė madhe para se tė shkrepin andaj edhe kur tė dėgjoni sinjalin me zė tė fotografimit rrini tė qetė edhe pėr disa sekonda.

Pėrpunoni fotografitė nė kompjuter

Transferoni fotografitė nė kompjuter dhe pėrpunoni ato me ndonjė program qė ėshtė i dedikuar pėr kėtė. Nuk ėshtė e thėnė qė detyrimisht tė pėrdorni Photoshop-in i cili u pėrkushtohet profesionistėve dhe pėr kėtė ėshtė bukur i komplikuar, ka program me bollėk pėr pėrpunimin e fotografive siē ėshtė edhe Picasa nga Google.

Mos e pėrdorni zoom-in digjital

Zoom-i digjital ėshtė zmadhim i rėndomtė i pikselave, qė zvogėlon kualitetin e fotografisė, pos kėsaj ky operacion mund tė kryhet mėpastaj edhe nė kompjuter me programin pėr pėrpunimin e fotografive. Prandaj sa mė shumė qė mundeni evitoni pėrdorimin e zoom-it digjital pa marrė parasysh sa ju lehtėson kjo tė fokusoni atė qė dėshironi.



Luani me kontrollet e white balance

Ēdo ditė e mė shumė telefona mundėsojnė rregullimin e white balance, qė mundėson pėrpunimin e fotografive mė kualitative nė kushte tė ndryshme tė ndriēimit, e kjo posaēėrisht vlen pėr ndriēimin nė ambiente tė mbyllura. Provoni tė ndryshoni opsionet white balance pėr tė parė ēfarė ndikimi kanė nė fotografi, e mė pas mund tė shfrytėzoni kėtė opsion pėr tė shtuar efekte tė caktuar nė fotografitė e bėra.

Eksperimentoni, fotografoni shumė

Pėrparėsia mė e madhe e fotografisė digjitale ėshtė se pasi qė tė keni blerė tė gjitha pajisjet e duhura fotografitė nuk do tė kushtojnė asgjė, andaj fotografoni shumė edhe eksperimentoni pėr tė njohur mė mirė pajisjen tuaj. E njėjta vlen edhe pėr fotoaparatet nė celular, mundėsitė e tij do t’i njihni mė sė miri kur t’i provoni.

Keni kujdes me pastėrtinė e objektivit

Celulari bartet nė xhep dhe vazhdimisht ėshtė nė duart e shfrytėzuesve, prandaj ėshtė e pamundur qė pluhuri dhe yndyra tė mos vijnė deri tek objektivi. Gjithsesi kujtohuni tė pastroni kėto shtresa sepse as fotoaparatet mė tė mirė nė botė nuk mund tė bėjnė fotografi tė mirė nėpėrmes objektivit tė papastėr.

Gjithmonė pėrdorni rezolucionin mė tė madh tė mundur

Telefonat shpesh dinė tė zvogėlojnė rezolucionin e fotografive nė ato qė prodhuesi i celularėve i kategorizon pėr dėrgim tė porosive MMS. Andaj sigurohuni qė rezolucioni gjithmonė tė jetė mė i madhi i mundur.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:25 pm

Bllokoni pėr siguri
Njė metodė e efektshme pėr tė luftuar kundėr pėrmbajtjeve tė padėshirueshme nė internet ėshtė bllokimi i qasjes nė disa faqe. Kjo metodė e shndėrron kompjuterin nė njė mekanizėm tė fuqishėm pėr mėsim dhe, zvogėlon rreziqet nga gjėrat e kėqija online pėr fėmijėn tuaj.
Janė dy grupime kryesore tė “kriminelėve” nė internet. Ata tė cilėt nė mėnyrė parėsore janė tė interesuar pėr fėmijė, si pėr shfrytėzim tė drejtpėrdrejt (pedofili, kidnapim…) apo pėr mbledhje tė tė dhėnave mbi prindėrit, dhe ata tė cilėt e bėjnė atė pėr tė mbledhur tė dhėna mbi prindėrit, si dhe ata tė cilėt nuk “diskriminojnė” por i kanė viktima potenciale tė gjithė ata tė cilėt shėtisin nėpėr internet.

Metoda dhe mėnyra tė mbrojtjes nga tė gjitha sulmet ka me tė vėrtetė shumė, mirėpo mė e efektshmja ėshtė thjesht evitimi i faqeve problematike.

Windows Vista e ka tė integruar mundėsinė e bllokimit tė qasjes nė faqe dashakeqe tė internetit, si dhe mundėsinė e pėrcaktimit tė kohės kur fėmija guxon tė shpalos internetin, e kur jo.

Mbrojtja aktivizohet lehtė nė kuadėr tė User Accounts tė cilin mund ta gjeni nė Control Panel. Zgjidhni "Set up parental Controls" dhe klikoni "On, enforce current settings". Nė Web filter gjithsesi vendosni nivelin e mbrojtjes nė "High" nėse fėmija juaj shkon ende nė shkollėn fillore.

Nėse dėshironi qė tė siguroheni se fėmija do tė shėrbehet me kompjuter vetėm pėr mėsim, atėherė zgjidhni opsionin "Only allow websites which are on the allow list" dhe mė pas definoni ueb faqet pėrkatėse nė "Allowed list".

Kėtu mund tė pėrcaktoni edhe sa orė fėmija juaj guxon tė ketė qasje nė internet, tė kufizoni shkarkimin e dosjeve e madje edhe llojin e lojėrave e programeve tė cilat fėmija guxon t’i shfrytėzojė.

Me kėtė lloj mbrojtjeje do tė siguroni qė fėmijėn mund ta leni pa merak vetėm afėr kompjuterit pėr njė periudhė tė shkurtėr. Mirėpo, keni parasysh: pėr fėmijėt mė tė vegjėl ėshtė kyēe qė prindėrit tė shfletojnė internetin bashkė me ta, sikurse ėshtė e rėndėsishme qė kjo tė bėhet edhe nė tė gjitha aktivitetet tjera.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:25 pm

Pėrshtatni videon tuaj pėr YouTube
Pėrpunoni video materialin tuaj nė mėnyrė qė, sa mė shpejt ta vendosni nė shėrbimin YouTube, dhe me kėtė mė sė paku tė humbas nė kualitet.
YouTube njeh njė numėr bukur tė madh tė formateve dhe nė tė vėrtetė do tė pranojė pothuajse ēdo video material me madhėsi deri nė 100 MB, nė ēfarėdo dimensioni tė fotografive. Pas ngarkimit (upload) videoja me anė tė procesit tė automatizuar do tė parakodohet dhe zvogėlohet pėr t’iu pėrshtatur riprodhimit nė kohė reale. Duke marrė parasysh se serveri do tė bėjė disa intervenime nė videon tuaj, mė mirė ėshtė t’i bėni paraprakisht, sigurisht rezultati do tė jetė mė kualitativ, dhe do tė kurseni kohė gjatė ngarkimit tė videove nė kėtė shėrbim.

Pėr tė pėrgatitur video solide pėr YouTube do tė jetė i mjaftueshėm edhe njė telefon mė i avancuar celular, i cili mund tė regjistrojė video materiale me rezolucion prej i 320 x 240 piksela. Do tė ishte e rekomandueshme qė sė paku tė keni fotoaparat i cili incizon dosje video tė tė njėjtit rezolucion apo mė shumė, sė bashku me 30 fotografi nė sekondė, e mė sė miri, natyrisht, ėshtė tė posedoni video kamerė. Cilado qė tė jetė arma juaj pėr xhirim, ju rekomandojmė qė videon para ngarkimit ta vendosni nė kompjuterin tuaj.

Mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė pėrshtatni videon tuaj me rezolucionin e YouTube



Pas kėsaj duhet tė pėrzgjidhet njė program me anė tė tė cilit do tė mund tė ndryshoni rezolucionin e dosjes video. Njė zgjidhje krejt solide do tė ishte tė zgjidhni softuerin Auto Gordian Knot, tė cilin edhe nuk keni nevojė ta paguani. Windows Movie Maker mund tė kryej punė, mirėpo ai punon me video-formatet WMV, tė cilat i japin kualitet solid fotografisė, por kur ato tė kalojnė nėpėr kompresionin e YouTubet, rezultati ėshtė shumė i dobėt. Shumė i popullarizuar dhe jashtėzakonisht i thjeshtė ėshtė softueri QuickTime Pro, por ai nuk ėshtė pa pagesė.

Fillimisht duhet tė zgjidhet rezolucioni i YouTube nė opsionet e avancuara tė AGK-sė; ėshtė e mundur qė tė pėrzgjidhet vetėm rezolucioni horizontal, derisa ai vertikal do tė pėrzgjidhet automatikisht varėsisht nga formati i incizimit. YouTube e preferon formatin 4:3, qė ėshtė klasik televiziv. Ashtu incizojmė edhe shumica e telefonave celularė dhe fotoaparateve, derisa nė kamera mund tė pėrzgjidhet formati edhe para incizimit. Nė ēdo rast, vlen tė pėrzgjidhet 320 piksela tė rezolucionit horizontal. Zėri ėshtė mjaftueshėm tė kodohet nė 128 Kb/s tė formatit MP3, mund tė pėrzgjidhet edhe bit rate variabil (VBR) me vlerė prej 128. Nė menynė e parė duhet tė caktoni opsionin Target Quality dhe tė zgjidhni 100%. Pas kėsaj vetėm duhet tė fillojė kodimi.

Kualiteti prej 100% siguron fotografi tė pastėr, e cila nuk do tė degradohet shumė pasi qė tė jetė kompresuar nga YouTube.



Rezultati do tė jetė sigurisht dukshėm mė i vogėl nė megabajtė sesa origjinali, prandaj edhe ngarkimi/vendosja nė YouTube do tė zgjasė mė pak, madje edhe koha qė nevojitet pėr video materialin tuaj nė shėrbim do tė jetė mė e shkurtėr sepse kodimi i brendshėm do tė kryhet shumė mė shpejt

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:25 pm

Shfletim mė i rehatshėm me Firefox 3
Firefox 3, pas njė pritjeje bukur tė gjatė, kohė mė parė ėshtė pėrfunduar dhe ėshtė lėshuar pėr shpėrndarje. Pos dukjes sė rifreskuar, nė tė mund tė gjenden edhe shumė opsione tė reja tė cilat e bėjnė shfletimin e internetit mė tė rehatshėm.
Do t’i pėrmendim pesė risi tė cilat sigurisht do t’ju hynė nė punė shfrytėzuesve dhe vizitorėve tė kohėpaskohshėm tė faqeve tė internetit si dhe shfletuesve tė rryer tė internetit.

1. Opsioni pėr zoom

Me shtypjen e thjeshtė tė butonit Ctrl dhe shtypjen e njėkohshme nė + apo – zmadhohet ose zvogėlohet pamja e faqes sė uebit. Nė Firefoxin e ri nuk do tė zvogėlohet respektivisht zmadhohet vetėm teksti, por e tėrė faqja, sė bashku me fotografitė dhe pėrmbajtjet tjera. Shkronjat tepėr tė vogla, apo tepėr tė mėdha, mė nuk do tė duhet tė janė njė problem.

2. Shtimi nė bookmarks me njė klik

Firefox 3 nė shirit me adresėn e uebit shfaqė njė yll, duke shtypur nė tė faqja e cila aktualisht ėshtė e hapur regjistrohet nė bookmarks, nė direktorinė 'Unsorted Bookmarks'. Ylli mund tė jetė edhe verdhė edhe e bardhė, e kur tė jetė e verdhė, atėherė nėnkupton se faqja veēmė ėshtė e regjistruar.

3. Kėrkimi i shkarkimeve (downloads)

Nėse shpesh shkarkoni materiale, e mė pas gjendeni pak mė vėshtirėsi me shkarkimet tuaja, Firefox 3 do tė mbajė mend tė gjitha dosjet e shkarkuara dhe vendndodhjen e tyre nė disk. Pėr t’u gjendur mė lehtė, kėtu ėshtė integruar edhe opsioni pėr kėrkimin e shkarkimeve.

4. Vėrtetimi i sigurisė

Me klikimin nė ikonėn nė shiritin pėr paraqitjen e adresės shfrytėzuesi mund tė marrė informata mbi sigurinė e faqes sė internetit nė tė cilėn gjendeni. Mė shumė informata mund tė gjenden duke klikuar nė tastin 'More information'.

5. Etiketat (tags) pėr bookmarks
Koleksioni i bookmarks tė secili shfrytėzues rritet nga dita nė ditė dhe pa pastrim tė rregullt, tė gjendesh nė mesin e tyre di tė jetė bukur situatė e palakmueshme. Me shtimin e etiketave (tags) - ēdoherė kur bėni bookmark u mundėson kėrkimin me ndihmėn e etiketave, qė mund tė jetė shumė mė thjesht. Gjithashtu, tani e tutje nė shiritin e adresės mund tė shkruani vetėm etiketėn dhe nė pėrzgjidhje do tė fitoni tė gjitha faqet e mbajtura mend sipas asaj etikete.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:25 pm

Pajisjet mė tė mira pėr ruajtjen e Windowsit
Ēdo ditė pastroni, zhvendosni ose shkarkoni miliona dosje dhe tė dhėna nė kompjuterin tuaj. Nė kėtė mėnyrė nė moment paraqitet kaos dhe filloni tė harroni ku dhe ēka keni ruajtur. Nėse kjo ju ndodh edhe juve, ja disa pajisje pėr Windows, tė cilat do t’ju ndihmojnė mė sė miri ta organizoni kompjuterin tuaj.
CCleaner

Ky aplikim e pastron tėrėsisht kėrkuesin tuaj, Recycle Bin-in si dhe Temporary Files, aplikacionet e panevojshme dhe shumė gjėra tė tjera. Sapo ta instaloni CCleaner nė sistemin tuaj, ai do ta lirojė kompjuterin tuaj nga dosjet e panevojshme dhe do ta bėj tė punojė pa probleme. Edhe njė pėrparėsi e programit ėshtė qė ėshtė i shpejtė dhe i thjeshtė pėr shfrytėzim.

Revo Uninstaller

Revo Uninstaller ėshtė njė zėvendėsim mė i pėrparuar pėr programin e Windowsit, Add or Remove Programs ose Uninstall Programs tek Vista. Andaj shtrohet pyetja se pse do ta shfrytėzonit Revo Uninstaller? Pėr shkak se mundet jo vetėm t’i ēinstalojė programet, por i fshin edhe tė gjitha gjurmėt e tyre, qė programet tjera tė kėtij lloj nuk e bėjnė. Revo po ashtu pėrmban edhe Hunter Mode pėr ēinstalim tė aplikacioneve.

Auslogics Disk Defrag

Auslogics Disk Defrag ėshtė njė program efikas pėr defragmentimin e diskut, i cili ka pėr qėllim ta zėvendėsojė Windows default. Veēanėrisht Auslogics DD i shpejtė, jep njė raport mirė tė formatizuar pėr defragmentimin e fundit, nė tė cilin janė pėrfshirė edhe tė dhėna se sa defragmentimi e ka pėrmirėsuar shpejtėsinė e kompjuterit tuaj.

Spybot - Search & Destroy

Madje edhe nėse keni shfrytėzuar disa prej programeve mė tė mira antivirusale, ėshtė shumė e sigurt qė do tė vėreni qė kompjuteri juaj ėshtė prekur nga ndonjė lloj malware. Krahas asaj qė i eliminon mė mėnyrė tė shkėlqyeshme spyware, adware, dialers, keyloggers, dhe trojans, Spyware-S&D po ashtu e pėrmirėson intimitetin e kompjuterit tuaj.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:25 pm

Fotografimi i foshnjave
Iu sjellim disa rregulla tė thjeshta tė cilat u rekomandojmė pėr fotografitė e parė tė fėmijės. E pėr fillim iu rekomandojmė qė tė shfrytėzoni kohėn e mirė pėr tė fotografuar fėmijėt...
Fėmijėt gjithmonė janė interesantė pėr t’u fotografuar, por shumica e njerėzve nuk e dinė se fėmijėt e porsalindur nuk guxojnė t’i fotografojnė me blic.

Pse? Nėse iu kujtohet qė shkrepja e blicit tė aparatit ua lė njė dritė ndriēuese nė sy, atėherė mund ta merrni me mend se ēfarė shoku ėshtė ky pėr fėmijėn dhe pamjen e tyre, e cila ende nuk ėshtė zhvilluar sa duhet.

Rekomandohet qė blicin ta pėrdorni vetėm pas gjashtė muajsh tė jetės. Mirėpo, qė deri atėherė tė mos mbeteni pa asnjė fotografi, gjithmonė mund tė pėrdorni dritėn e ditės.

Siē po e shihni, drita e difuzeve ėshtė mė e mira pėr incizim. Vetėm do tė duheni tė rrisni ndjeshmėrinė dhe tė zgjatni ekspozimin pėr tė bėrė njė fotografi tė ndriēuar si duhet.

Mos e zgjoni fėmijėn pėr ta fotografuar mė mirė, sepse nė tė shumtėn e rasteve do ta bėni tė qajė ngase do tė frikėsohet.

Kur tė kalojė koha e caktuar dhe kur fėmija tė adoptohet nė dritė, atėherė mund tė pėrdorni blicin. Edhe pse jo nė masė tė madhe dhe jo shumė nė afėrsi. Nėse keni blic shtesė nė fotoaparat i cili ka edhe kokė lėvizėse, pėrdorni ndriēimin indirekt, do tė thotė drejtoni blicin anash apo nė murin prapa jush. Mirėpo, nėse nuk keni mundėsi tė tilla, gjithmonė pėrdorni dritėn ditore.

Sa i pėrket zgjidhjes sė pajisjeve fotografike, mos e komplikoni, secilin objektiv mund ta pėrdorni, ėshtė me rėndėsi qė nė fund tė keni fotografi me tė cilat do tė jeni tė kėnaqur, e posaēėrisht e ėma e fėmijės.

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Mar 06, 2009 12:25 pm

Shkurtesa tė dobishme pėr Windows
Shumica prej nesh i di disa shkurtesa nė tastierėn tė cilėn e pėrdorim pėr punėn e pėrditshme. Mirėpo, nganjėherė ėshtė mirė t’i rikujtojmė apo tė mėsojmė edhe ndonjė shkurtesė tė re; disa prej tyre mund tu lehtėsojnė dhe pėrshpejtojnė dukshėm punėn nė kompjuter.

Shumica e urdhrave nė Windows mund tė gjenden edhe nė tastierė. Nė aspektin kohor ėshtė shumė e vlefshme tė pėrdoren disa nga urdhrat mė tė shpeshta. Nėse kombinohet pėrdorimi i shpeshtė i kėtyre urdhrave me miun, puna kryhet shumė mė shpejt. U ofrojmė njė listė tė shkurtesave tė cilat gjithsesi duhet t’i dini.

Tasti Windows + D – Shtypja e kėtij kombinimi tė tasteve minimizon tė gjitha dritaret e hapura dhe shfaq desktopin, edhe njė shtypje kthen gjendjen e mėparshme.

Tasti Windows + E – Hap Windows Explorer (jo Internet Explorer) pėr qasje mė tė shpejt nė dosjet e diskut.

Tasti Windows + F – Nis mekanizmin pėr kėrkim.

Alt + Tab – Kalim nga njė program i hapur nė tjetrin.

Tasti Windows + Tab – Kalim nga njė program i hapur nė tjetrin nė mėnyrėn flip (funksionon vetėm nė Vista).

Alt + F4 – Mbyll dritaren apo programin aktiv i cili ėshtė hapur aktualisht.

Ctrl+ESC
– hap pėrzgjedhėsin Start

Ctrl + C – Kopjon pėrmbajtjen e pėrzgjedhur.

Ctrl + X – Kėput pėrmbajtjen e pėrzgjedhur.

Ctrl + V – Ngjit (anglisht. paste) pėrmbajtjen e kopjuar apo tė kėputur.

Kėto nė asnjė mėnyrė nuk janė tė gjitha shkurtesat tė cilat mund tė pėrdoren nėpėr sistemet operative Windows, por bien nė mesin e mė tė shpeshtave

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Apr 03, 2009 5:37 am



OpenOffice.org ėshtė paketė pa pagesė e programeve tė kodit tė hapur pėr punė zyre. Ajo pėrmban programe pėr pėrpunim tė tekstit, prezantimeve, vizatimeve vektoriale, programe pėr krijim dhe qasje nė baza tė dhėnave si dhe program pėr kalkulime tabelore.
Ekzistojnė disa versione tė OpenOffice.org pėr sisteme tė ndryshme operative si: Microsoft Windows, Linux, BSD, Solaris e MAC OS X. Ajo mbėshtet standardin pėr shkėmbimin e tė dhėnave OpenDocument, si dhe formate tjera, nė mes tjerash edhe ato nga paketa konkurrente Microsoft Office.
Paketa OpenOffice.org fillimisht ka rrjedhur nga StarOffice, njė paketė programesh e zhvilluar nga kompania StarDivision, tė cilėn nė gushtin e vitit 1999 e ka blerė Sun Microsystems. Kodi ėshtė paraqitur nė dispozicion tė publikut nė korrik tė vitit 2000, me qėllim qė tė zvogėlohet pjesėmarrja nė treg e paketės dominuese Microsoft Office, duke ofruar kėshtu njė alternativė pa pagesė, kualitative dhe tė hapur. Versionet e mėvonshme tė StarOffice janė tė bazuara nė paketėn OpenOffice.org, me shtojca tė pronėsisė.
Projekti dhe softueri joformalisht quhet OpenOffice. Pasi qė kjo shprehje ėshtė shenja regjistruese mbrojtėse nė pronėsi tė huaj, projekti si emrin e vet zyrtar e ka adaptuar emrin OpenOffice.org. Komponentėt e kėsaj pakete programesh janė:

• Openoffice.org Writer (shkrues) - program pėr pėrpunim tė tekstit
• Openoffice.org Draw (vizatues) – program pėr vizatim vektorial
• Openoffice.org Base (baza) - program pėr bazė tė dhėnave
• Openoffice.org Calc (llogaritari) - program pėr llogaritja tabelore
• Openoffice.org Math (matematika) – program pėr formula matematikore
• Openoffice.org Impress (prezantues) - program pėr prezantime
OpenOffice.org mban afėrsisht 14 pėr qind tė tregut korporativ, derisa faqja zyrtare deri mė tani ka shėnuar mbi 50 milionė shkarkime.
E bukura e kėsaj pakete ėshtė se disa djem e vajza tė vullnetit tė mirė nga kompania Ati-Kos e kanė lokalizuar atė edhe nė gjuhėn shqipe. Edhe pse versioni i fundit, OpenOffice.org 3.0, nuk ėshtė nė gjuhėn shqipe, ju mund ta shkarkoni versionin OpenOffice.org Shqip Beta2+.
Lidhje interneti qė ndėrlidhen
• OpenOffice.org
• OpenOffice.org nė gjuhėn shqipe
• Shkarkoni OpenOffice.org Shqip Beta2+

_________________
Back to top Go down
View user profile
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4290
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   Fri Apr 03, 2009 5:38 am



Procesorėt qendror tė kompjuterėve tonė tashmė disa vite kanė nevojė pėr ftohje shtesė. Ftohja nė disa kushte mund tė dėshtojė, prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė pėrcillet se ēfarė po ndodh me procesorin.
Sistemet e ftohjes me ajėr nėnkuptojnė pjesėt tė cilat rrotullhen, respektivisht ventilatorėt. Pjesėt lėvizėse janė mė tė prira ndaj prishjeve pėr dallim nga ato statike, prandaj komponent kritik i sistemit tė ftohjes ėshtė pikėrisht ventilatori. Mundėsinė e prishjes e rrit edhe pluhuri, e atė e tėrheq pikėrisht funksionimi i sistemit tė ftohjes. Prishja e sistemit tė ftohjes mund tė sjellė deri tek vėshtirėsitė nė funksionimin apo deri tek djegia e tėrėsishme e procesorit.

Prandaj ėshtė shumė me rėndėsi tė monitorohet gjendja e sistemit tė ftohjes. Kjo nėnkupton inspektimin vizual tė ventilatorit, me fjalė tjera tė kontrollohet nėse rrotullohet apo jo, por edhe matjen e temperaturės sė procesorit. Nėse fillon tė ndodh diēka e paparashikuar, temperatura do tė ngrihet dhe kėshtu do t’i jep pėrdoruesit tė kuptojė se diēka nuk ėshtė nė rregull dhe t’i jep kohė tė mjaftueshme pėr ta fikur kompjuterin, para se tė ndodhin prishje serioze. Nė raste tė paparashikuara mund tė kategorizohen mbyllja e sistemit tė ftohjes me pluhur, prishje nė ventilator apo lėvizje e vet ventilatorit pėr shkak tė dridhjeve tė tėrė kompjuterit.

Procesorėt modern nė vete kanė sensor pėr matjen e temperaturės, prandaj mjafton tė gjendet programi i cili do t’i lexojė tė dhėnat nga ai sensor. Program i tillė ėshtė Core Temp, dhe ai mund tė shkarkohet nga faqja e publikuar nė fund tė kėtij teksti. Nė faqen e njėjtė gjendet edhe lista e procesorėve nga tė cilėt ky program mund tė lexoj tė dhėnat, por kryesisht bėhet fjalė pėr procesorėt tė cilėt janė paraqitur gjatė disa viteve tė fundit.

Core Temp ofron edhe tė dhėna tė detajuara pėr vet procesorin pėrveē temperaturės sė secilės bėrthamė nė vete (nėse bėhet fjalė pėr procesor me mė shumė bėrthama). Pėrveē temperaturės, ėshtė e pėrcaktuar edhe vlera maksimale tė cilėn nuk do tė duhej tė kalojė procesori, sepse nė tė kundėrtėn do tė mund tė vinte deri tek prishja. Programi mund tė minimizohet, ku vetėm do tė paraqes temperaturėn. Pos sistemeve tė mėhershme operative, Core Temp mund tė punojė edhe nė Windows Vista e Windows 7.

www.alcpu.com/CoreTemp/

_________________
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content




PostSubject: Re: Kėshilla Teknologjike ketu..!   

Back to top Go down
 
Kėshilla Teknologjike ketu..!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Tema tė ndryshme :: Internet & Teknologji & Automan-
Jump to: