PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Dėshtimi italian

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3597
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Dėshtimi italian   Fri Mar 13, 2009 6:49 am


Asnjė klub italian nuk kaloi nė ēerekfinale tė Ligės sė Kampionėve. As Jose Mourinho nuk ishte nė gjendje ta thyejė dominimin anglez ndaj italianėve. Klubet nga Serie A janė duke u pėrmirėsuar, por prapė nuk po arrijnė tė shfaqen konkurrente. Inter, Juventus dhe Roma u eliminuan. Cilat janė arsyet e dėshtimit tė tyreamjet e klubeve nga Serie A duke dėshtuar nė Ligėn e Kampionėve po bėhen tė zakonshme. Edhe pse tri ekipet e eliminuara kėtė javė ishin nga pak tė pafata, njė bllokim mendor kundėr kundėrshtarėve anglezė ėshtė nė zhvillim.

Trajneri i Interit, Jose Mourinho, i cili fitoi trofeun me Porton mė 2004, ishte angazhuar nė qershor kryesisht pėr tė shtuar shanset e ekipit tė luftojė pėr garėn kryesore tė futbollit evropian, qė nuk e kanė fituar nga 1965.

Megjithatė, natyra e tij optimiste dhe aftėsitė e menaxherit nuk shkuan larg, derisa ai pranoi se italianėve u nevojitet diēka shtesė pėr tė kėrcėnuar ekipet mė tė mira tė kontinentit. Ish menaxheri i Chelseas foli pėr mungesėn e “intensitetit” tė nevojshėm pas eliminimit nė rrethin e dytė tė garės nga Manchester United tė mėrkurėn me rezultat 2-0 nė Old Trafford.

“Na nevojitet diēka pėr tė fituar garėn, por pėr kėtė do tė bisedoj me klubin. Do ta hapi zemrėn”, tha Mourinho. Derisa katėr klubet angleze mund tė planifikojnė ēerekfinalet, homologėt e tyre italianė mbeten tė analizojnė dhe punojnė shumė pėr t’u shfaqur mė sfidues nė Evropė. Serie A ėshtė duke u bėrė mė e drejtpėrdrejtė dhe prania fizike e Interit ėshtė arsye e rėndėsishme pse ata janė duke shkuar drejt titullit tė katėrt tė njėpasnjėshėm, por ende nuk mund tė rivalizojnė anglezėt.

E pėrditshmja sportive italiane Tuttosport bėri shaka tė enjten me Mourinhon, i cili e quajti veten ‘Special One’ kur erdhi nė Chelsea pesė vite mė parė. ‘Special Zero, me Mourinhon nuk ndryshoi asgjė”, shkruante nė ballinėn e Tuttosport.

Bashkėrisht, tė pafat

Nė fakt diēka ka ndryshuar. Inter shfaqi mė tepėr se luftė nė Old Trafford se nė rrethin e njėjtė tė garės sė vitit tė kaluar, kur u mposht nga Liverpool. Sulmuesi i Interit, Zlatan Ibrahimovic vazhdoi tė zhgėnjejė nė ndeshjet e mėdha, edhe pse gjėrat do tė kishin qenė ndryshe nėse goditja me kokė nė pjesėn e parė, qė goditi transversalen dhe ajo nė tė dytėn kur Adriano qėlloi shtyllėn, tė kishin pėrfunduar nė rrjetė.

Roma po ashtu ishte e pafat kundėr Arsenalit tė mėrkurėn kur u mposht 7-6 nė penallti, pasi fitoi ndeshjen e kthimit 1-0. Trajneri Luciano Spalletti u desh tė kompozojė ekip nė mungesė tė disa futbollistėve kryesorė, ndėrsa nė pjesėn e parė humbi golashėnuesin Juan pėr shkak tė njė lėndimi. Juventus po ashtu nuk ishte inferior ndaj Chelseas pas eliminimit nga gara tė martėn.

Ekipi i Claudio Ranierit lehtė mund tė ishte kthyer me barazim nga humbja 1-0 nė Stamford Bridge, para se tė barazojė 2-2 nė Torino. Ranieri theksoi arritjen e Juventusit duke pasur parasysh se ky ishte sezoni i parė i tij nė Evropė pas pėrjashtimit nė Serie B mė 2006. Skandali Calciopoli dhe mungesa e tė ardhurave nė dallim me klubet e Premierligės janė po ashtu fajtorė tė rėndėsishėm nė dėshtimin e klubeve nga Serie A nė futbollin evropian.

Por, njėsoj si u nevojiten 10 vjet pėr rikthimin e klubeve angleze nga dėnimi Heysel, ekipet italiane janė duke u pėrmirėsuar. Problemi pėr ta ėshtė se Manchester United, Chelsea dhe Arsenal nuk ishin nė formėn e tyre mė tė mirė dhe prapė vazhduan garėn. Kjo ka bėrė qė mediat italiane tė spekulojnė se futbollistėt nga Serie A kanė probleme psikologjikė kundėr ekipeve angleze. Madje Mourinho ka theksuar se zgjedhja mė e mirė mund tė jetė transferimi i disa futbollistėve nga Anglia nė pėrfundim tė sezonit.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Dėshtimi italian
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ilia S. Karanxha: Personaliteti i Nikolla Leonik Tomeos nė artin rilindas italian

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: