PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Clinton ne udhetim te evropes

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3597
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Clinton ne udhetim te evropes   Mon Mar 16, 2009 4:15 pm

Duket se nuk ėshtė vetėm kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ai qė ngatėrron emrat e personaliteteve qė i takon. Mediat botėrore kanė raportuar pėr njė sėrė gabimesh qė pikėrisht sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton (tė cilėn Thaēi e ngatėrroi me Madeline Albright) ka bėrė gjatė vizitės sė saj nė Evropė. Politikanja me pėrvojė ka ngatėrruar emrat e dy funksionarve tė lartė evropianė. Nė konferencėn pėr shtyp me Pėrfaqėsuesin e Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Javier Solana, i ėshtė referuar me “zoti Solano”. Ndėrkohė, e ka “shndėrruar” nė mashkull, Komisioneren pėr Politikė tė Jashtme tė Komisionit Evropian, Benita Ferrero-Waldner, duke i thėnė “Benito”. Sikur tė mos mjaftonte kjo, Clinton bėri njė gafė tė rėndė gjatė njė fjalimi para tė rinjve nė Parlamentin Evropian. Tha se demokracia amerikane ėshtė me e vjetėr se ajo evropiane!!! “Unė vėrtetė kurrė se kam besuar demokracinė shumėpartiake. Ėshtė vėshtirė pėr dy parti qė tė arrijnė njė zgjidhje, dhe e them kėtė me shumė respekt, sepse ndjehem njėjtė edhe pėr demokracinė tonė, qė ėshtė shumė mė e vjetėr sesa demokracia evropiane”, ka thėnė Clinton. Shumė evropianė tė rinj kanė luhatur kokėn kur e kanė dėgjuar njė gjė tė tillė, duke e pasur parasysh atdheun e demokracisė – Greqinė e lashtė. Clinton u skuq edhe pas takimit me homologun e saj rus Sergei Lavrov. Sekretarja amerikane e Shtetit, i dhuroi Lavrovit njė buton me mbishkrimin nė anglisht “Reset”, ose Nisje nga fillimi. Por, pėrkthimi qė kishin zgjedhur amerikanėt nė rusisht ishte “peregruzka”, qė pėrkthehet si “i tejmbushur”, e jo rinisje. Gazeta “Kommersant” doli me titullin “Sergei Lavrov e Hillary Clinton shtypin butonin e gabuar”.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Clinton ne udhetim te evropes
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: