PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Personazh shqiptar ...luan role internacionale..... Film i suksesshem

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3592
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Personazh shqiptar ...luan role internacionale..... Film i suksesshem   Tue Mar 17, 2009 3:22 pm


Kanė kaluar shtatė javė dhe filmi “Taken” me regji tė Pierre Morel, vazhdon tė jetė nė top-listėn e filmave mė tė shikuar nė SHBA. Filmi i cili flet pėr njė baba, bija e tė cilit ėshtė kidnapuar nga disa mafioz shqiptarė, kėtė javė ka arritur qė tė renditėt nė vendin e tretė.

“Taken” luhet nga i ashpėri Liam Neeson, qė luan rolin e njė babi tė ashpėr me mjekėr i cili devijon pak nga kidnapimi i fėmijės sė tij, qė ėshtė njė tinejxhere e pastėr nga Los Angeles – e para pikė qė e bėn tregimin tė paqartė – e cila rrėmbehet gjatė pushimeve nė Paris nga disa shqiptarė tė frikshėm me flokė tė gjatė, e tė cilėt e dėrgojnė atė dhe e shesin nė njė vend tė fshehtė. Filmi ėshtė prodhuar nga bėrėsi i hitive filmike, Luc Besson, i cili ėshtė i njohur nga bėrja e filmave aksion sikurse filmi nė seri “Transporter”, ndėrkaq kėtu ai ka bashkė-shkruar broshurėn pėr kėtė film me Robert Mark Kamen.

Besson, i cili bėri reputacion me regjinė e filmit argėtues nė vitin 1980, “Subway”, ėshtė njė figurė qendrore nė lėvizjen franceze qė njihet me emrin “cinéma du llok”, dhe punon me efekte tė rrėshqitshme vizuale, shmanget nga ideologjia dhe politika, dhe i kushton mė shumė vėmendje spektaklit sesa narracionit filmik. Edhe pse Besom tani paraqitet si njė producent – ai ėshtė ngritur paksa mė lart me trilerin nė njė shtėpi tė artit tė quajtur “Tell No One” — njė zhanėr filmik qė mban vulėn e tij dhe pėrpiqet qė tė jetė homogjen i paparashikueshėm, me pak ose mė shumė se duket (i shkėlqyer), mė zė (gjėmim) dhe i shpejtė (i papajtueshėm). Kjo pak a shumė pėrshkruan “Taken”, e po ashtu edhe shumicėn e aksioneve tė panumėrta tė filmave aksion nga Hollywood-i qė xhirohen nė Hong Kong, natyrisht, edhe pse kėta filma jo aq tė mirė digjitalė janė gazmor dhe shiten nė treg dhe mund tė bėjnė tregti pasi qė kanė tė bėjnė me drejtėsinė amerikane.

I bėrė me regji tė Pierre Morel, i cili mban trupat dhe skenat sikurse nė “District B13”, ky film ėshtė njė tjetėr prodhim i fabrikės se Besson, kurse “Taken” fillon pothuajse me ngjarje nė tė. Karakteri i Neeson, Bryan Mills, njė ish spiun i CIA-s (i cili e quan vetėn me nofkėn “mbrojtėsi”), dėshiron qė t’i pėrtėrij marrėdhėniet e tij me bijėn e harruar tė tij pėr njė kohė tė gjatė, Kim ( (Maggie Grace). Kjo ėshtė njė rrugė e vėshtirė pėr Bryan, qysh nė fillim ku atij i duhet tė garojė pėr pėrkujdesje pėr tė me nėnėn e keqe tė Kim-it, (Famke Janssen) dhe njerkun e pasur tė saj (Xander Berkeley). Lumturia pėr Bryan, nuk e sjell tė bija e humbur por e kthen atė shpejt tek shoqatė patriarkale e cila pastaj shndėrrohet nė njė bonbon kėrcėnues dhe njė stereotip kėrcėnues kinematikė.

Tregimi, i cili fillon nė Los Angeles, gjallėrohet sė pari me lėvizjet shumė tė rrezikshme nė rrethinat e Parisit, kur legjionarėt e grabitqarėve sillėn vėrdallė gjėrave qė mund t’i shesin. Si rrezik, apo mė saktė shkaku i kineastėve tė paturpshėm, Kim ėshtė duke folur me Bryan nė telefon kur hajnat thyejnė derėn e saj, qė i jep mundėsi atij tė dijė pėr kidnapimin e saj: “Do tė vijė, dhe do tė vras”. Ai e bėn kėtė si njė premtim, nė njė skenė tė neveritshme, dhe ai po ashtu torturon dhe elektrifikon njėri nga djemtė e kėqij, si dhe pėrdor teknike pėr tė cilat ai ishte mjeshtėr nė CIA, pėrderisa pėrballet me evropian dhe arab qė ai i takon nė film. Por, si amerikan me aksent irlandez ai arrin qė ta kryej misionin e tij.

“Taken” ėshtė film qė mund tė shikohet nga personat e moshės 13 vjeēare dhe mė shumė (mė pak se 13 vjet fėmijėt duhet ta shikojnė atė me prindėr). Arsyeja: pėrmbajtja dhe vdekja, pastaj therja me thika, prerje tė gishtėrinjve, si dhe pėrdorimi i kalibrave tė ndryshme tė armėve.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Personazh shqiptar ...luan role internacionale..... Film i suksesshem
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Plisi shqiptar- Lashtėsia e kapeles bardhė-PLISIT
» Halit Bogaj: Abdurrahim Myftiu - ''Nga letėrsia nė film''
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Sylejman Aliu:Pėrse Dik Marti nuk pėrmend krimet serbe mbi shqiptarėt?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: