PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Madonna mund tė adaptoj edhe njė fėmijė

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3597
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Madonna mund tė adaptoj edhe njė fėmijė   Tue Mar 17, 2009 3:37 pm

Ylli i muzikės pop, Madonna, ka thėnė se mund tė adaptoj edhe njė fėmijė nga vendi i varfėr afrikan i Malavit, pavarėsisht se ajo ishte e rrethuar me kontraversitetit pėr njė adaptim tė mėhershėm.

Kritikėt e kanė akuzuar qeverinė se po i shkel ligjet pėr atė se banorėt qė nuk janė tė kėtij shteti nuk guxojnė tė adaptojnė fėmijė, aq mė pak ku vendi ėshtė i goditur rėndė nga epidemia e AIDS-it, sidomos pasi Madonna adaptoj David Banda-n.

“Shumė njerėz – veēanėrisht shokėt tonė nė Malavi – kanė thėnė qė David duhet tė kėtė njė motėr dhe njė vėlla nga ky vend”, ka thėnė kėngėtarja duke ia kthyer kėshtu njė email gazetės ditore “Nation” tė Malavi.

“Ėshtė diēka qė unė jam duke e marrė nė konsideratė, por kjo do tė bėhet vetėm nėse kam mbėshtetjen e popullit dhe qeverisė sė vendit tuaj atje”.

Gjykata e Malavit e kishte aprovuar adaptimin e Davidit vitin e kaluar.

Ligji e bėnė tė vėshtirė adaptimin

Madonna ka thėnė se ligji e bėn paksa tė vėshtirė arritjen e njė marrėveshje pėr kėtė por ajo thotė se ėshtė e lumtur nėse involvohet nė kėtė rast dhe tė bėj edhe disa adaptime tjera nga ky shtet. Besohet se njė milion fėmijė nga ky vend janė tė sėmurė me AIDS.

Madonna, e cila kishte filluar procedurat e adaptimit me 2006-ėn, e ka marrė Davidin kur kishte 13 vjet dhe kur babi i tij e kishte dėrguar atė nė njė jetimore pasi gruaja e tij kishte vdekur.

David ishte duke e jetuar njė jetė tė keqe gjersa ylli i popit kishte shkuar nė fshatin Lipunga, ku tė afėrmit e Banda’s hanin ushqim prej bari duke e bėrė atė si gjellė tė cilin e zinin nė zjarr tė hapur.

Madonna kishte thėnė qė ajo dėshironte qė ta mbante atė tė ndėrlidhur me shtėpinė e tij.

“Prioritet i imi ėshtė ta edukoj djalin tim pėr botėn, por gjithmonė dėshiroj qė ai tė kėtė ndėrlidhje me kulturėn e tij tė Malavit”, kishte thėnė ajo.

“Ai ka njė hartė tė madhe tė Afrikės nė dhomėn e tij dhe me shumė pika qė ia tregojnė Malavin”.

Madonna ka thėnė se divorci i saj me regjisorin e filmit Guy Ritchie nuk do ta largoj atė nga fėmijėt e tij dhe tė saj.

“Unė besoj nė kėtė familje. Kėshtu, ēdo gjė nė mes neve ėshtė shumė miqėsore...ne tė dy jemi pajtuar qė fėmijėn tonė tė kenė njė lidhje tė thellė me fėmijėt e tyre. Ėshtė pėrgjithėsi e jona qė t’i japim atyre para”, ka thėnė ajo.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Madonna mund tė adaptoj edhe njė fėmijė
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armėn qė u vra Xhemajl Mustafa, u plagosėn edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: