PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Armata romake thyhet nė Olimpico

Go down 
AuthorMessage
V@L!
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1347
Thanks : 0
Pikėt : 3889
Registration date : 2009-01-30

PostSubject: Armata romake thyhet nė Olimpico   Sun Mar 22, 2009 5:29 am

Kryendeshja e javės sė 29-tė nė Serie A, e zhvilluar nė Stadio Olimpico tė kryeqytetit italian, ndėrmjet Romės dhe Juventusit, ka pėrfunduar me fitoren e lartė tė Zonjės sė Vjetėr, prej 4-1.
Juventus e filloi ndeshjen me pretendimin pėr ta ngushtuar diferencėn e pikėve me Interin, nė garėn pėr ta fituar titullin kampion, ndėrsa Roma objektiv kryesor ka njė pozitė e cila ēon nė Ligėn e Kampionėve nė sezonin e ardhshėm.

Iaquinta duke shėnuar golin e parė. Foto: AP
Vlen tė pėrmendet qė tė dyja skuadrat luajtėn nė mungesė tė shumė lojtarėve tė formacioneve bazė. Te Roma emrat e spikatur qė mungonin ishin: Totti, De Rossi, Juan, Cicinho, Aquilani, Taddei, Perrota etj., derisa te Zonja e Vjetėr, veē tjerėve munguan: Camoranesi, Sissoko, Zanetti dhe Amauri.
Pjesa e parė
Pjesa mė e madhe e gjysmės sė parė tė ndeshjes u zhvillua me njė ritėm jo shumė tė shpejtė, me pak raste, pasi qė skuadrat zhvillonin njė lojė tė menēur, duke u munduar tė mos lėnė shumė hapėsira nė fushė.

Pėrballje e Zdenek Grygera dhe Jeremy Menez. Foto: AP
Megjithatė, Bianconerėt arritėn qė nė minutėn e 34 ta zhbllokonin rezultatin.

Njė lėvizje e mirė e sensacionit juventin, Sebastian Giovinco, e gjeti sulmuesin Vincenzo Iaquinta, i cili e mposhti portierin Doni pėr t’ia dhėnė avantazhin skuadrės mysafire, e cila shkoi nė pushim me epėrsi minimale.
Pjesa e dytė
Porsa filloi pjesa e dytė e ndeshjes (48’), skuadra e Romės barazoi rezultatin me anė tė Simone Lorias, mirėpo ky gol vetėm sa i nervozoi lojtarėt mysafir.

Festa e Simone Lorias pasi barazoi. Foto: Reuters
Sulmuesi i Juventusit, Vincenzo Iaquinta, nuk e lejoi tė zgjaste shumė baraspesha, pasi e mposhti pėr tė dytėn herė Donin nė kėtė mbrėmje, duke ia dhėnė sėrish avantazhin skuadrės sė tij (55’).

Njė krosim tė bukur tė Del Pieros nga kėndi, e shfrytėzoi mė sė miri mbrojtėsi shtatlartė i Bianconerėve, Olof Mellberg, i cili me kokė krijoi avantazhin e dy golave pėr skuadrėn mysafire (68’).

Festa e juventinėve pas golit tė dytė tė Iaquintas. Foto: AP
Goli i katėrt i takoi legjendės sė Juves, Pavel Nedved, i cili porsa hyri nė lojė e pėrshėndeti portierin romak me njė ‘volley’.

Me kėtė fitore Juventusi mban gjallė shpresat pėr Scudetto dhe tani ėshtė katėr pikė prapa Interit qė tė dielėn e zhvillon ndeshjen e javės sė 29-tė kundėr Regginas.
Back to top Go down
View user profile
 
Armata romake thyhet nė Olimpico
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Tema tė ndryshme :: Sport-
Jump to: