PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Arkivi i internetit, zhvendoset nė njė qendėr tė re!

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3534
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Arkivi i internetit, zhvendoset nė njė qendėr tė re!   Tue Mar 24, 2009 4:45 am

Kopja e kėtij arkivi tė madh tė dhėnash gjendet nė bibliotekėn e re tė Aleksandrisė (Bibliotheca Alexandrina)nė Egjipt.

Organizata Internet Archive planifikon qė tė mėrkurėn mė 25 mars, tė hap njė qendėr tė re pėr ruajtjen e tė dhėnave, nė tė cilėn do tė zhvendos dy petabajt informata, nga kapsula e saj kohore digjitale, tė quajtur Wayback Machine nė tė cilėn ruan versionet e arkivuara tė ueb-faqeve, qė nga viti 1996 e deri tek tė dhėnat mė tė fundit, para disa muajve.

Tė gjithė krijuesit e ueb-faqeve, mund ti krahasojnė pamjet e faqeve tė tyre nėpėr vite, dhe si ato janė paraqitur nė Google.

Wayback Machine ruan 85 miliardė ueb-faqe, pėr mė shumė se dhjetė vite. Para sė gjithash, “makina me pamje nga e kaluara” pesė vite mė parė ruante 30 miliardė ueb-faqe. Pritet qė ky arkiv tė rritet me shpejtėsinė e 100 terra-bajtėve nė muaj.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Arkivi i internetit, zhvendoset nė njė qendėr tė re!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Ryzhdi Baloku: Nga arkivi i UDB-sė

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: