PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Peshku ua ushqen trurin

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3592
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Peshku ua ushqen trurin   Tue Mar 24, 2009 5:42 am

Peshku vepron mirė nė disponim dhe formėn e sistemit nervor, ndėrsa ėshtė dėshmuar se omega-3 acidet yndyrore ndikojnė nė inteligjencėn e fėmijėve. Adoleshentėt tė cilėt njė herė nė javė hanė peshk, vijnė nė fakultet shumė mė tė menēur.

Duke i studiuar pothuajse 5000 djem nga mosha 15-vjeēare, shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se konsumimi i rregullt i peshkut (njė herė nė javė) brenda 3 viteve kontribuoj nė rezultatet mė tė mira tė inteligjencės, pėr ēka mė nė detaje ėshtė raportuar nė publikimin e Act Pediatrica. Ky ėshtė studimi i parė qė merret me ndikimin e perfeksionimit tė peshkut nė meny nė inteligjencėn e fėmijėve. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme sepse adoleshentet gjenden nė pėriudhė kyēe tė ‘plasticitetit’ tė trurit brenda tė cilit formohet inteligjenca dhe aftėsitė sociale.

Plasticiteti referohet nė aftėsinė e trurit qė t’i njohin lidhshmėritė mes qelizave nė kushte normale, shembull, kur duhet tė mėsojė ndonjė aftėsi tė re apo tek lėndimet”, thotė pėr Reuters dr. Maria Aberg nga universiteti nė Goteborg.
Ēelėsi ėshtė nė omega-3 acidet yndyrore qė mė sė shpeshti gjenden nė mishin e peshkut. Studimet e deritanishme dėshmuan se fėmijėt e nėnave tė cilat konsumojnė peshk gjatė shtatzėnisė, mesatarisht kanė koeficient mė tė lartė tė inteligjencės sesa moshatarėt e tyre, pėrderisa konsumuesit mė tė vjetėr tė peshkut kanė pasur nivele mė tė ulėta pėr dėmtime konjutive.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Peshku ua ushqen trurin
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: