PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Lexoni pėr tu relaksuar! Sa here lexoni ju?

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3658
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Lexoni pėr tu relaksuar! Sa here lexoni ju?   Tue Mar 31, 2009 10:10 am


Studimet dėshmuan se mėnyra mė e mirė pėr relaks dhe uljes sė nivelit tė stresit ėshtė leximi i librave.
Leximi i librave ėshtė mėnyra mė e efektshme pėr tu relaksuar sesa shume metoda tjera si muzika, shėtitja apo ēaji. Vetėm 6 minuta lexim ulė nivelin e stresit pėr 2/3.

Psikologėt besojnė se kjo ndodh pėr shkak se truri koncentrohet nė lexim dhe ashtu ulė tensionin nė muskuj dhe zemrės. Ky studim krye nė Universitetin Sussex, ndėrsa vullnetarėve u ėshtė matur niveli i stresit dhe numri i rrahjeve tė zemrės pasi qė paraprakisht iu nėnshkruan testeve dhe ushtrimeve tė caktuara.
Pasi qė janė lodhur shumė, vullnetarėt ėshtė dashur qė tė provojnė teknika tė ndryshme tė relaksim, ndėrsa u dėshmua se mė e efektshmja ishte leximi i cili uli nivelin e stresit pėr 68 pėr qind. Dėgjimi i muzikės ishte pak mė pak efektiv, ai uli nivelin e stresit pėr 61 pėr qind, njė filxhan ēaj apo kafe pėr 54 pėr qind pėrderisa shėtitja kishte efekt pėr vetėm 42 pėr qind.

“Kjo nuk ėshtė vetėm tėrheqje e vėmendjes, por pjesėmarrje aktive e imagjinatės sepse fjalėt nė faqe stimulojnė kreativitetin tonė dhe na shtyn tė hyjmė nė atė qė e quajmė gjendje e lartė e koncentrimi.
Kjo mė sė miri shihet nė ato kohėrat e pasigurta ekonomike kur tė gjithė neve na duhet njė sasi e caktuar e ikjes nga realiteti. Vėrtetė nuk ėshtė e rėndėsishme se ēfarė libri po lexoni, me rėndėsi ėshtė qė tė futeni thellė nė tė dhe tė harroni pėr stresin dhe brengat e pėrditshme”, shpjegoi neuro-psikologu, David Lewis i cili udhėhoqi kėtė studim.

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Lexoni pėr tu relaksuar! Sa here lexoni ju?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: