PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Falas kundėr sulmeve kompjuterike

Go down 
AuthorMessage
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4142
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Falas kundėr sulmeve kompjuterike   Sun Apr 05, 2009 4:57 amKompania HP ofron zgjidhje pa pagesė e cila u ndihmon kompanive tė mbrohen nga sulmet e hakerėve.
HP ka paralajmėruar HP SWFScan, njė mekanizėm pa pagesė falė sė cilit inxhinierėt zhvillimorė pėr Flash do tė mbrojnė faqen e tyre tė internetit nga lėshimet e rastėsishme tė aplikacioneve tė sigurisė dhe tė zvogėlojnė rrezikun nga sulmet e hakerėve nė tė dhėnat e besueshme.

Kur merret parasysh se Adobe Flash Player aktualisht ėshtė i instaluar nė mbi 98 pėr qind tė kompjuterėve tė kyēur nė internet, ėshtė e rėndėsisė sė veēantė qė aplikacionet e internetit tė cilat bazohen nė teknologjinė Flash tė janė sa mė tė sigurta.

HP SWFScan ėshtė mekanizmi i parė i llojit tė tij i cili zbėrthen aplikacionet e zhvilluara me ndihmėn e platformės Flash dhe ekzekuton analizėn statike pėr tė kuptuar sjelljen e tyre. Nė kėtė mėnyrė mund tė zbulohen lėshimet brenda ndonjė aplikacioni tė cilat nuk mund tė zbulohen me anė tė metodave tradicionale dinamike.

Mekanizmi mund tė kontrollojė lėshimet e njohura tė sigurisė tė cilat i kanė nė shėnjestėr hakerėt dashakeq, e kjo pėrfshin edhe tė dhėnat e besueshme tė pambrojtura, skriptimin cross-site(XXS), shfrytėzimin e lėshimeve tė aplikacionit pėr qasje tė paautorizuar nė mė shumė domene (cross-domain privilege escalation) dhe futja e tė dhėnave nga ana e pėrdoruesit siguria e tė cilave nuk vėrtetohet. Mekanizmi gjithashtu zgjidh probleme duke zbuluar lėshime nė kodin burimor dhe duke dhėnė udhėzime se si tė zgjidhen ato.

Mekanizmi mund tė shkarkohet drejtpėrdrejt nga faqja e internetit www.hp.com/go/swfscan.

_________________
Back to top Go down
View user profile
 
Falas kundėr sulmeve kompjuterike
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Gjergj Kabashi: Revoltė shqiptare apo "protesta arabe" kundėr aksionit policor "Monstrum" nė Shkup

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: