PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Ēfarė ėshtė Open Office?

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3713
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Ēfarė ėshtė Open Office?   Tue Apr 28, 2009 5:31 am

OpenOffice.org ėshtė paketė pa pagesė e programeve tė kodit tė hapur pėr punė zyre. Ajo pėrmban programe pėr pėrpunim tė tekstit, prezantimeve, vizatimeve vektoriale, programe pėr krijim dhe qasje nė baza tė dhėnave si dhe program pėr kalkulime tabelore.
Ekzistojnė disa versione tė OpenOffice.org pėr sisteme tė ndryshme operative si: Microsoft Windows, Linux, BSD, Solaris e MAC OS X. Ajo mbėshtet standardin pėr shkėmbimin e tė dhėnave OpenDocument, si dhe formate tjera, nė mes tjerash edhe ato nga paketa konkurrente Microsoft Office.

Paketa OpenOffice.org fillimisht ka rrjedhur nga StarOffice, njė paketė programesh e zhvilluar nga kompania StarDivision, tė cilėn nė gushtin e vitit 1999 e ka blerė Sun Microsystems. Kodi ėshtė paraqitur nė dispozicion tė publikut nė korrik tė vitit 2000, me qėllim qė tė zvogėlohet pjesėmarrja nė treg e paketės dominuese Microsoft Office, duke ofruar kėshtu njė alternativė pa pagesė, kualitative dhe tė hapur. Versionet e mėvonshme tė StarOffice janė tė bazuara nė paketėn OpenOffice.org, me shtojca tė pronėsisė.

Projekti dhe softueri joformalisht quhet OpenOffice. Pasi qė kjo shprehje ėshtė shenja regjistruese mbrojtėse nė pronėsi tė huaj, projekti si emrin e vet zyrtar e ka adaptuar emrin OpenOffice.org. Komponentėt e kėsaj pakete programesh janė:• Openoffice.org Writer (shkrues) - program pėr pėrpunim tė tekstit
• Openoffice.org Draw (vizatues) – program pėr vizatim vektorial
• Openoffice.org Base (baza) - program pėr bazė tė dhėnave
• Openoffice.org Calc (llogaritari) - program pėr llogaritja tabelore
• Openoffice.org Math (matematika) – program pėr formula matematikore
• Openoffice.org Impress (prezantues) - program pėr prezantime

OpenOffice.org mban afėrsisht 14 pėr qind tė tregut korporativ, derisa faqja zyrtare deri mė tani ka shėnuar mbi 50 milionė shkarkime.

E bukura e kėsaj pakete ėshtė se disa djem e vajza tė vullnetit tė mirė nga kompania Ati-Kos e kanė lokalizuar atė edhe nė gjuhėn shqipe. Edhe pse versioni i fundit, OpenOffice.org 3.0, nuk ėshtė nė gjuhėn shqipe, ju mund ta shkarkoni versionin OpenOffice.org Shqip Beta2+.

Lidhje interneti qė ndėrlidhen

• OpenOffice.org
• OpenOffice.org nė gjuhėn shqipe
• Shkarkoni OpenOffice.org Shqip Beta2+

_________________
*~Ar*Bi*~As*

Back to top Go down
View user profile
 
Ēfarė ėshtė Open Office?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: