PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Zbulohet sistemi mė i madh i laserit

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 3921
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: Zbulohet sistemi mė i madh i laserit   Fri Jun 05, 2009 2:28 pmNjė laborator i armėve nė Kaliforni e ka zbuluar sistemin mė tė madh tė laserit nė botė.

Sistemi mund tė fokusojė 192 tufa rrezesh nė njė pikė tė vogėl, duke gjeneruar temperaturė dhe shtypje, pėr tė cilėn shkencėtarėt thonė se ekziston vetėm nė bėrthamėn e yjeve.

Qėllimi kryesor i sistemit ėshtė qė tė shėrbejė si mjet pėr matjen e sigurisė sė arsenalit bėrthamor nė Shtetet e Bashkuara, por shkencėtarėt gjithashtu thonė se zbulimi mund tė jetė kthesė nė energjinė e fuzionit.

Shkencėtarėt janė tė mendimit se sistemi mund tė ēojė nė zbulime nė lėmin e astrofizikės dhe shkencės planetare, duke krijuar kushte qė kanė ekzistuar te supernovat, te vrimat e zeza dhe nė bėrthamat e planetėve gjigantė. /REL/

_________________
Back to top Go down
View user profile
 
Zbulohet sistemi mė i madh i laserit
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Zymer Neziri:RAMIZ KELMENDI, 80 VJET JETĖ TĖ SHKRIMTARIT TĖ MADH
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Agim Gashi:Jam i uritur pėr miqėsi-Falenderim pėr mikun Miho Gjinin-Mjeshtėr i Madh dhe mbesėn e Tij Megi Balla
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: