PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Q'eshte arti

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 23
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3373
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Q'eshte arti   Fri Feb 06, 2009 7:19 am

Njeriu eshte i prire per pune e krimtari nga natyra.Keta dy faktor kan lene gjurme te thella ne kulturen e tij ne lendore dhe mendore.
puna ka qen i vetmi mjet me anen e seciles me koh njeriu eshte shoqeruar prej re gjitha qenjeve te boptes shtazore , eshte ber qenje me e ngritur qenje evetdijshme . Njeriu ne veprimtarin e vet te punes ka qen kurdoher i qellimshem , ka ndertuar plane re cilat eshte perpjekur me i sendertuar me cdo kusht.
nepermjet punes ai ka plocuar nevojat e veta jetsore.
Mirpo historia deshmon se njeriu primitiv nuk ka qen i kenaqur plotesisht vetem me permbushjen e ketyre nevojave.
Pasi ka qen plotesisht i pasjisur me ushqime , veshmbathje dhe sterhimin e vet ka marr nje hov me te madh.
Ne kete kohe ai eshte perpjekur te gjej menyren se si te shkarkohej nga punet e renda duke dashur te siguroj sa me shum koh te lire te cilen e ka vu ne sherbim te krijmtaris artistike.
Ne kete mynyr eshte bere krijues dhe ka filluar te provoj vepra industriale qe jan te dobishme dhe te bukura.
Kan kaluar shum e shum shekuj njeriu ka pasur horizontin e vet te dituris te trashiguar prej te pareve.
Ket ka ardhur duke ethelluar perher e me teper duke i dhen trajt me te plot dhe permbejtje me te persosur permes te menduarit.
Ka filluar te studjoj natyren e ligjet e saja me qellim qe njohurit e fituara ne kete menyr te zabatoj per te siguruar mirqenjen e vet.
Ka studiuar njeriun me shoqerin njerzore sepse ka dashur te krijoj nje jet te begatshme dhe bashkesi me te lumtur.
Keahas me keto perpjekje , aktiviteti i shpirtit te njeriut eshte segjeruar edhe me tej.
Ai ka ndie nevojen te shfaq krejt qkandegjon dhe she duke menduar njeherit te jap mendiumet dhe ndjenjat e veta ne trajt te bukur,nepermes fjales,tonit,ngjyres,vijes,lojes,trajtes dhe levizjes.
Duke krijuar vepra te bukura ai ndjinte knaqesi te thelle por njekohsisht pepiqej mej knaq edhe shiquesit e vepres se vet.
Njeriu eshte qenje shoqerore ne te gjitha manifestimet e jetes si e tiulle aj perhap dijen e vet te tjereve duke hartuar vepra te bukura , synon me ngjall po at ndjenjen e knaqsis kohe te njerzit e tjere.
Keto krijime quhen VEPRA ARTISTIKE kurse puna qe ushtron ai quhet ART .
Fjala ART rjjedh prej fjales latine ARS qe do te thot me mejshtri aftsi zotesi.
Back to top Go down
View user profile
 
Q'eshte arti
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyēi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Pėrsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit tė pikturimit

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: