PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 OLPC pėrditėson programin dhe zėvendėson AMD me VIA

Go down 
AuthorMessage
Ghetto Gold
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 1400
Location : AdminCP
Job/hobbies : Couter Strike
Thanks : 3
Pikėt : 4344
Registration date : 2008-07-09

PostSubject: OLPC pėrditėson programin dhe zėvendėson AMD me VIA   Mon Dec 28, 2009 1:48 pm
Prototipi i XO 3.0Vitet e fundit, projekti
OLPC (One Laptop Per Child) ka pėrparuar nė qėllimin e tij pėr tė
prodhuar dhe shperndarė njė kompjuter rezistent dhe tė transportueshėm
me kosto tė ulėt pėr fėmijėt nė mbarė Botėn.

Organizata jo-fitimprurėse ka zhvilluar modelin XO-1, duke
shpėrndarė mbi 1.4 milionė ekzemplarė tė tillė pėr mė pak se $200
secilin. “Version i parė i laptopit tė prodhuar nga OLPC, XO-ja, ėshtė
njė revolucion nė llogaritjen me kosto dhe konsum tė ulėt. XO-ja ėshtė
shpėrndarė pėr mėse 1.4 milionė fėmijė nė 35 shtete dhe 25 gjuhė tė
ndryshme” Tha Nicholas Negroponte, themelues dhe drejtues i One Laptop
Per Child.

Modeli XO-1 pqrmban njė processor AMD Geode prej 433 MHz, 256 MB
RAM dhe njė kapacitet ruajtės prej 1GB tė pėrbėrė nga njė memorie flash
NAND si dhe pėrdor gjithashtu njė monitor 7.5 inch me rezolucion 1200 me
900. Gjithashtu ai pėrfshin konektivitet wireless si dhe kamera e
mikrofon dhe kėrkon vetėm 2W energji pėr tė punuar.

OLPC do tė fillojė shpėrndarjen e njė modeli tė ri, XO-1.5 qė nga
Janari 2010 me tė njejtin dizain bazė, por do tė ndėrrojė procesorin
AMD me VIA C7-M ULV i cili do tė dyfishojė shpejtėsinė. Gjithashtu RAM- i
do tė arrijė 1GB dhe kapaciteti ruajtės do bėhet 4GB me njė opsion pėr 8
GB. Pajisja e re do tė jetė e aftė tė punojė si me Linux ashtu dhe me
Windows dhe ka njė ēmim objektiv prej $200.

Nė planet e OLPC figuron dhe njė version 1.75, por jo njė XO 2.0 –
nė vend tė tij, pėr vitin 2012 planifikohet njė dizain tablet, i
pėrbėrė nga njė fletė e vetme pjastike dhe njė ēmim ambicioz prej mė pak
se $100.

_________________
Back to top Go down
View user profile
 
OLPC pėrditėson programin dhe zėvendėson AMD me VIA
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: