PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Horoskopi qka eshte? ne te vertet

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3744
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Horoskopi qka eshte? ne te vertet   Tue Feb 03, 2009 8:58 am

Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.
Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes
Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet I besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.
Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200. Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.

ARCANI MINORI
Arcane Minoret jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).
1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.
Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.
Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.

Assi I Bastunit Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.
Dushi I Bastunit Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.
Treshi i Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.
Kater i Bastunit

Kuptimi I saj eshte: shoqeria.
Pesa e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Ambicja.
Gjashta e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Arritja e rezultateve.
Shtata e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Diskutimet, mbijetese.
Teta e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.
Nenta e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.
Dhjeta e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.
Fanti i Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.
Kali i Bastoni

Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.
Mbreteresha e Bastunit

Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.
Mbreti i Bastoni

Kuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.
2) Semi (fara) te Kupave: Kupat perfaqesojne shpesh Lumturine, Gezim, persona shume te ndjeshem (sensibel) dhe te zote per ndjenja te thella.
Lengu zakonisht eshte simboli I kenaqesise, jetes dhe Kupa qe e mban eshte mbajtesja.

Asi i Kupave

Kuptimi I saj eshte: Vullnet, Bollek.

Dyshi I Kupave

Kuptimi I saj eshte: Lumturi, Dashuri.

Treshi Kupave

Kuptimi I saj eshte: Triunf, Realizim.

Katra e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Merzitja.

Pesa e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Trashegimia.

Gjashta e Kupave

Kuptimi I saj eshte: e Kaluara.

Shtata e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Mendimi, Fantazia

Teta e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Ndrojtje, Seder.

Nenta e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Fitorja.

Dhjeta e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Suksesi, Famiglia.

Fanti I Kupave

Kuptimi I saj eshte: Devotshmeri.

Kali I Kupave

Kuptimi I saj eshte: arritja.

Mbreteresha e Kupave

Kuptimi I saj eshte: Sensualiteti.

Mbreti I Kupave

Kuptimi I saj eshte: Dija, Zemermadhesia.

3) Semi (farat) e shpates: Shpata ne traditen simbolike, perfaqeson “Fuqine Kohore” te zotit, letrat e Shpates domethene perfaqesojne forcen dhe autoritetin, pervec Kurajos e Krenarise. Aktivitet e realizime positive, “fara” e komandanteve te luftes ose e luftetareve, nganjehere prezantohet negative e sjell ambicie, teperim dhe agresivitet, ose fatkeqesi e shkaterrim...

Asi I Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Teprimi (net e mire dhe net e keqe)
Dyshi I Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Miqesia, Aleanca.
Treshi i Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Largesia, Shperndarje.
Katra e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Vetmia, Ekzil.
Pesa e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Humbja.
Gjashta e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Udhetimi, Rruga e Veshtire.
Shtata e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Shpresa.
Teta e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Veshtiresi, Zili.
Nenta e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Turp, Kuptimi.
Dhjeta e Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Qarja, Vuajtje.
Fanti i Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Kujdes ndaj nje te riu.
Kali I Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Heroizem, Lufitim.
Mbreteresha e Shpatave

Kuptimi isaj eshte: Trishtim, Privim.
Mbreti I Shpatave

Kuptimi I saj eshte: Autoriteti, Gjykimi, Guxim
4) Semi (fara) e Parase: Parate jane simboli I “Botes Materiale”, te Tokes e ne te njejten kohe te Njeriut. Ne farat e Letrave te Parase jane shpesh te zevendesuara me Pesekendesha, e cila eshte symbol I “rritjes” se Njeriut. Letrat e Parase perfaqesojne te mirat materiale, financiare e tregtare, parate, pasurine dhe fat, por perfaqesojne edhe sensibilita e impenjim te thelle ne kalimin “harmonik” te ketyre vlerave.

Asi i Parave

Kuptimi I saj eshte: Sodisfaksion,

Dyshi I Parave

Kuptimi I saj eshte: Turbullim, Konfuzione.

Treshi I parave

Kuptimi isaj eshte: Fisnikeri, Perfeksionim.

Katra e Parave

Kuptimi I saj eshte: Dhurate, Perfitim.

Pesa e Parave

Kuptimi I saj eshte: Dashuri, E dashura.

Gjashta e Parave

Kuptimi I saj eshte: Ambicie.

Shtata e Parave

Kuptimi I saj eshte: Paraja, Rritja.

Teta e Parave

Kuptimi isaj eshte: Bukurija, Puna.

Nenta e Parave

Kuptimi isaj eshte: Mireqenie, Ezitim.

Dhjeta e Parave

Kuptimi I saj eshte: Zgjarrmuese, Shtepi.

Fanti I Parave

Kuptimi I saj eshte: Largpames, Kuptues.

Kali I Parave

Kuptimi I sai eshte: Vendosmeri, Perfitim.

Mbreteresha e Parave

Kuptimi I saj eshte: Siguria,

Mbreti I parave

Kuptimi I saj eshte: Biznesi, Mesues, Pushtet.
Back to top Go down
View user profile
 
Horoskopi qka eshte? ne te vertet
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Diskutime tė ndryshme :: Bisedė e lirė-
Jump to: