PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Prishtina

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 23
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3373
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Prishtina   Fri Feb 27, 2009 2:14 pm

Presidenti i Kosoves, Fatmir Sejdiu e ka cilesuar si shume te rendesishme dhe historike viziten ne SHBA, ku u prit nga sekretarja e Shtetit Clinton dhe nenpresidenti Biden, pasi ka rikonfirmuar mbeshtetjen e SHBA ndaj Kosoves.
“Eshte nje vizite historike per Kosoven, sepse patem nderin e vecante qe te priteshim kjo administrate qe ka pak me shume se nje muaj qe ka marre detyren. Kjo vizite eshte e rendesishme pasi eshte konstatuar nje politike konstante e administratave amerikane ndaj Kosoves, te cilat kane mbeshtetur pavaresine”, ka pohuar Sejdiu ne nje interviste per VOA.

Kreu i shtetit kosovar ka nenvizuar gjithashtu se gjate takimeve, pervec mbeshtetjes se SHBA eshte folur edhe per sfidat qe Kosova ka perpara.

“Kosoves tani i duhet rimekembja ekonomike, zgjerimi i njohjeve per t’u anetaresuar ne institucionet nderkombetare dhe sigurimi i nje stabiliteti afatgjate”, ka nenvizuar Sejdiu.

Ai ka shtuar me tej se vizita ne Uashington ka qene edhe nje mase ndaj perpjekjeve te Serbise per te penguar njohjen e metejshme te pavaresise.

“Ishte nje mbeshtetje e fuqishme e SHBA qe nxit edhe vendet e tjera te njohin Kosoven dhe eshte nje triumf i mbeshtetjes nderkombetare ndaj perpjekjeve te Serbise per ta penguar pavaresine ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise”, ka deklaruar Sejdiu, duke shprehur bindjen e tij se, “edhe drejtesia nderkombetare dhe ajo njerezore do te jete perkrah atij qe ka te drejte”.
Back to top Go down
View user profile
 
Prishtina
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Fotoreportazhė nga Abas Fejzullahu:PAMJE TRISHTUESE NGA PRISHTINA
» Besnik Prishtina:PAS SHĖNIMIT TĖ 30 VJETORIT TĖ NGJARJEVE TĖ 1981?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: