PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Bill Gates paralajmron Vista te re

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3592
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Bill Gates paralajmron Vista te re   Mon Mar 02, 2009 11:42 amBill Gates synon tė tronditė tregun

Njė sistem operativ i orientuar nga rrjeti i internetit dhe qė u shkon pėr shtat naviguesve

Fillimisht ishte "Longhorn" (briri i gjatė). Kėshtu quhej nė mėnyrė tė koduar sistemi operativ i Microsoft-it, qė do tė zėvendėsonte Windows XP (nė treg qė nga fundi i vitit 2001) dy vjet pas hedhjes sė tij nė treg. Mė pas kompanisė me seli nė Redmond iu desh tė pėrballej me njė seri problemesh tė krijuara nga Windows XP (stabilitet, siguri e gjėra tė tilla), tė cilat u zgjidhėn falė njė rifreskimi tė pėrgjithshėm ku u shtuan edhe disa risi qė i dhanė mundėsinė tė pėrdorej qetėsit tė paktėn deri kohėt e fundit, gjė qė nė njė farė mėnyre bėri qė hedhja nė treg e "bririt tė gjatė" tė shtyhej nė kohė.

Por tani XP po del me tė vėrtetė nė pension e do tė zėvendėsohet nga Windows Vista (emri komercial i Longhorn), i cili qė nga nėntori i shkuar, i shoqėruar me paketėn Office System 2007 (versionet e reja tė tė famshmeve World, Exel, Powerpoint etj), ėshtė i disponueshėm pėr tregun profesional. Qė nga fundi i janarit tė dyja kėto produkte do tė mund tė blihen nga tė gjithė konsumatorėt. Njė revolucion i vėrtetė pėr Microsoft, aq sa administratori i saj i deleguar, Steve Ballmer, mė 30 nėntor tė kėtij viti i parapriu daljes sė tij nė treg, duke hapur mundėsitė pėr blerjen e aksioneve nė bursėn Nasdaq tė Nju-Jorkut: "Kjo ėshtė lėvizja mė e fortė nė treg nė historinė tonė". Nuk ėshtė gjė e paktė, sidomos kur mendojmė se bėhet fjalė pėr njė nga shoqėritė mė tė rėndėsishme nė botė, me njė histori 30-vjeēare (drejtuesit e lartė tė Microsoft janė tė bindur se nė vitin 2007 do tė kenė mė shumė se 200 milionė klientė nė tė gjithė planetin). Por pėrse ėshtė kaq e rėndėsishme hedhja nė treg e Windows Vista? Nė thelb, pėr katėr arsye. E para, te 90% e kompjuterėve nė mbarė botėn operojnė sisteme Microsoft (57% e tyre i pėrkasin tregut tė biznesit dhe 43% konsumatorit privat). E dyta, sepse qė prej pesė vitesh, qė ėshtė njė pėrjetėsi nė botėn e informatikės, Microsoft nuk rishikonte aspektin grafik tė sistemit tė tij operativ. E treta, nė kėto vite kur tema e sigurisė sė kompjuterėve ėshtė bėrė gjithnjė e mė e rėndėsishme (nė kėtė fushė Microsoft ka hedhur disa hapa falsė), ndėrkohė qė konkurrenca gjithnjė e mė e pamėshirshme, shumė rivalė tė Billa Gates si Steve Jobs i "Apple" apo dueti Page Brin i "Google", kanė arritur tė marrin feta tė majme tė tregut. Mė pas, detaj qė nuk mund tė anashkalohet nė asnjė mėnyrė, Windows dhe Office pėrbėjnė 70% tė faturimeve tė Microsoft (mė shumė se 44 miliardė dollarė nė vitin e fundit fiskal), ndėrkohė qė vetėm gjatė vitit 2006 njė xhiro biznesi prej mė shumė se 13 milionė dollarėsh (pėr vitin 2007 Microsoft parashikon se divizionet e tij sė bashku do tė mund tė faturojnė njė shifėr prej 14,3 - 14,5 miliardė dollarėsh, me njė rritje pėrafėrsisht 8 deri 10%).
Back to top Go down
View user profile
 
Bill Gates paralajmron Vista te re
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Irvi Hyka sjell shkrimin:Bill Klinton nė krye tė fushatės pėr njohjen e Kosovės
» Asllan Dibrani: Shtatorja e Bill Klintonit nė Prishtinė me mangėsi artistike

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: