PortaliHomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Mirė Se Erdhet Nė Ks-Net.Tk , Akoma nuk jeni rexhistruar Rexhistrohu Tani Nėse keni harruar fjalkalimin Kliko Kėtu

Share | 
 

 Hulummtim e shkencareve per femijet

Go down 
AuthorMessage
arbias
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 530
Age : 24
Location : Kosova
Job/hobbies : YuGiOh
Thanks : 0
Pikėt : 3561
Registration date : 2009-02-03

PostSubject: Hulummtim e shkencareve per femijet   Mon Mar 02, 2009 11:56 am

Besueshmėri mė tė madhe se kur tė rriten fėmijėt fatkeq mund tė shndėrrohen nė persona tė sėmurė tregojnė rezultatet e njė studimi britanik. King’s College nga Londra hulumtoi mė shumė se 7100 fėmijė tė lindur mes viteve 1950 dhe 1955, tė cilėt fėmijėrinė e kaluan nė Aberdeen.

Shkencėtarėt zbuluan se fėmijėt tė cilėt mėsuesit e tyre nė shkollė i pėrshkruan si fatkeq dhe tė mėrzitur, pėr pesė herė mė shumė ekzistonte besimi se nė moshėn e mesme do tė mungojnė nga puna shkaku i gjendjes sė dobėt shėndetėsore. Po ashtu, kėta fėmijė kanė mė shumė prirje pėr depresion.

Pasi qė anketuan mėsuesit, shkencėtarėt gjetėn lidhjen mes shumicės sė tyre tė cilėt tash janė nė moshė tė mesme dhe i pyetėn pėr statusin e punės. Qė janė tė paaftė pėr punė shkaku i invaliditetit apo shėndetit tė keq, u deklaruan 5,5 pėr qind e tyre.

Nuk mund tė themi se kėto karakteristika nga fėmijėria janė shkaktar i shėndetit tė keq mė vonė nė jetė, por sigurisht se kontribuojnė nė kėtė. Fėmijėt e pafat dhe tė painteresuar pėr shkollė, shpesh rrjedhin nga familjet ku prindėrit ishin tė painteresuar dhe i kanė privuar prej shumė gjėrave. Kjo pastaj sjellė deri tek rezultatet e dobėta nė shkollė dhe punė- shpjegon, udhėheqėsi i studimit, dr. Max Henderson.
Back to top Go down
View user profile
 
Hulummtim e shkencareve per femijet
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Sokol Demaku: Bisedė mė Vera Kurti, mėsuese e edukimit special mė fėmijėt...
» Milazim Maraj: Fėmijėt e dėshmorėve nė rrugė - turp pėr shtetin demokratik

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
WwW.Ks-Network.Tk :: Qendra e Forumi :: Lajmet e Portalit-
Jump to: